Yatırım yapmaya başla!

Riyad Yönetiminin Sevkiyatı Durdurması Petrol Fiyatlarını Yükseltebilir

Riyad yönetimi Babu'l Mendeb Boğazı'ndan ham petrol sevkiyatını geçici olarak durdurdu. Bu nedenle petrol fiyatlarının artabileceği düşünülüyor. İşte detaylar;
Riyad Yönetiminin Sevkiyatı Durdurması Petrol Fiyatlarını Yükseltebilir

Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleri, petrol sevkiyatının büyük kısmını Hürmüz Boğazı’nı kullanarak yapıyor. Ama bir kısmını da Babu’l Mendeb Boğazı’nı kullanarak sevk ediyorlar. Suudi Arabistanlı strateji uzmanı Ali et-Tavati, Babu’l Mendeb Boğazı’ndaki tehditler yüzünden petrol fiyatlarında bir miktar artış olabileceğini düşünüyor.

Tavati, Suudi Arabistan’ın ihraç ettiği petrolün çoğunu Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore gibi Doğu Asya ülkelerine gittiğini söyledi.

Babu'l Mendeb Boğazı Kapatıldı

Riyad yönetiminin elinde farklı alternatifler olduğunu savunan uzman, ülkenin doğusundaki petrolün Babu’l Mendeb Boğazı yerine boru hatlarıyla Kızıldeniz’e ve oradan da Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini belirtti. Mevcut boru hattının ise günlük 3 milyon varil petrol transferi kapasitesine sahip olduğunu ifade etti.

Petrol Fiyatlarındaki Değişimleri Takip Etmek için Tıklayın!

Babu’l Mendeb Boğazı’nın petrol dışında ciddi önem arz ettiğini söyleyen Tavati, birkaç önemli limanın burayı kullandığını hatırlattı.

Boğaz Ticaret için Önemli

Asya ülkelerindeki limanlar ile Cidde Limanı veya ülkenin doğusunda yer alan Dammam Limanı ile Avrupa ülkeleri arasındaki ticarette bu boğaz kullanılıyor. Dünya ticareti taşımacılığının yüzde 5’inin Babu’l Mendeb Boğazı’ndan yapıldığı biliniyor ve dolayısıyla dünya ülkeleri için de son derece önemli bir boğaz olarak görülüyor. Tavati bu nedenlere bağlı olarak tehditlerin uzun sürmeyeceğini söylüyor ve bölge güvenliğinin sağlanması için uluslararası bir gücün oluşturulmasının muhtemel olduğunu dile getiriyor.

Petrol uzmanı Sedad el-Hüseyni ise Kızıldeniz sularında Husilerin saldırısına uğraması nedeniyle yönetimin boğazı kapattığını söyledi.

Kızıldeniz'de Husi Saldırısı

Sedad el-Hüseyni, Babu’l Mendeb Boğazı’ndan ham petrol transferlerinin geçici olarak durdurulmasının uzun sürmeyeceğine dikkat çekti. Ayrıca uluslararası boyutları olması nedeniyle çözümün hızlı olacağı yorumlarını yaptı. Uygulamanın, Suudi Arabistan’ın ulusal petrol ve doğalgaz şirketi ARAMCO’nun faaliyetini aksatmadığına da işaret etti.

Hüseyni, boğazdaki transferlerin durgunluğunun ham petrol fiyatlarında geçici ve kısa süreli bir artışa neden olabileceğini söyledi.

Petrol Fiyatları Bir Süre Yükselebilir

Suudi Arabistan’ın El İhbariyye isimli kanalında Çarşamba günü, Kızıldeniz’de Suudi Arabistan’a ait bir petrol gemisinin terör saldırısına uğradığı belirtildi. Bir süre sonra yapılan açıklamada ise hedef alınan gemi sayısının iki olduğu söylenmişti. Bunun üzerine Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Başkanı Halid bin Abdulaziz el-Falid, “Babu’l Mendeb Boğazı üzerinden yapılan tüm ham petrol transferi, buranın güvenliği sağlanıncaya kadar derhal ve geçici olarak durdurulacaktır,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum