Yatırım yapmaya başla!

Babalar Gibi Para Kazanıp Anneler Gibi Tasarruf Etmek!

Babalar Gibi Para Kazanıp Anneler Gibi Tasarruf Etmek!

Hayatımızdaki en değerli iki varlıktır, anne ve babamız. İlk öğretmenlerimiz ve örnek kişilerimizdir. Hemen her öğrendiğimiz şeyi, hep onları örnek alarak yaparız ve bu hayatımız boyunca bizimle devam eder. İyi ve kötü tüm davranışlarımızı onları örnek alarak yaparız. Ne demişler, yavru kuş gördüğü yuvayı yapar. Bizlerde onlardan gördüğümüz şekilde davranışlarımızı şekillendirir ve birey oluruz. Bu nedenle ebeveynlere düşen görev, aslında tahmin ettiğimizden daha fazladır. Anne ve babalarımızın belki de en önemli sorumlulukları, örnek birer kişilik olmaları, çocuklarına doğruyu öğretmeleri ve tabir yerindeyse hayırlı birer evlat olmalarını sağlamaktır.

Ebeveynlerimizden örnek aldığımız bir diğer alışkanlık para alışkanlıklarıdır. Doğru ve yanlışı ayırt edebileceğimiz zaman gelene kadar, anne ve babamızdan gördüğümüz para kullanım alışkanlığı bizimle devam eder. Eğer yanlış bir alışkanlık kazanmış ve bunu sonradan fark etmişseniz, oldukça şanslısınız demektir. Çünkü aileniz kendi aklınca ve doğru bildiği şekilde parasını yönetmiştir. Eğer ortada bir yanlış varsa ve sizler bir evlat olarak bunun farkına varmışsanız, düzeltmek de sizin görevinizdir. Elbette bu durumun tersi de söz konusudur. Aileniz size her ne kadar doğru bir para alışkanlığı kazandırmaya çalışsa da çevresel ve sosyal etkenler nedeniyle başka yönlere kaymış olabilirsiniz. Bu konuda ise kendi paranızı kazanıp geçiminizi sağlayana kadar yaptığınız hatayı fark edemeyebilirsiniz.

Toplumumuzda babaların çalışıp eve para getirdiği, annelerin ise tasarruflu bir şekilde bu parayı yönettiği bir gerçektir. “Yuvayı dişi kuş yapar” mantığıyla anneler, babalarımızın kazandığı parayla ev ekonomisine düzen getirir. Genel olarak bu denge, bu şekilde işlemektedir. İstisnalar ise her zaman vardır. Bir gün önceden kalan ekmeği doğrudan çöpe atan, pazardan fazla aldığı sebze – meyveyi çürüten ev hanımlarının olduğu da gerçektir. Yine de bir ailede genele baktığımızda anneler, tasarrufu yapan; babalar ise parayı kazanan kişilerdir. Günümüzde para kazanan ev hanımlarının sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Yine de ev hanımı kimliği her zaman söz konusudur.

Şimdi gelelim anneler gibi tasarruf etme ve babalar gibi para kazanma önerilerimize:

Anneler Gibi Tasarruf Etmek

Anneler Gibi Tasarruf EtmekAnnelerin tasarruf yöntemlerinde oldukça ilginç noktalar görebilirsiniz. Pilavdan ve ekşimiş yoğurttan çorba yapmak, bayat ekmekleri kurutup başka bir yemeğe dönüştürme veya pasta, börek işinde kullanmak, portakalların kabuğundan reçel yapmak, dondurma kabında sarma saklamak gibi uzayıp giden bir liste yapabiliriz. Bilmeniz gereken ise belki de onlar bu kadar ince tasarruf yöntemleri geliştirdiği için sizi daha iyi giydirebildi ve bir dediğinizi iki etmedi.

Rahat bir geçim koşuluna sahip olmayan ailelerde tasarruf hat safhada yaşanır. Özellikle sıfırdan bir yerlere gelmiş insanlara bakacak olursanız, tasarruf timsali olduklarını görürsünüz. Sahip oldukları her şeyi tırnaklarıyla kazanmışlardır. Herhangi bir eksiklerini tamamlayabilmek için mutlaka bir yerlerden kısmışlardır ve biriktirmeyi dünyanın en önemli alışkanlığı olarak benimsemişlerdir. “Damlaya damlaya göl olur” atasözü bu kişilerin vazgeçilmezi olmuştur. Ayrıca bu kişilerin, zorluklardan doğmuş müthiş icatları vardır. Ne demişler, icatlar zorunluluklardan doğar!

Şimdiki zamanı düşündüğümüzde, babaanne ve dedelerimiz, inanılmaz zorlukların yaşandığı bir dönemde yetişkinlik dönemi geçirmişlerdir. Yani onların sürekli ağzında olan ‘ben sizin yaşınızdayken…’ cümlesi, belli bir yaşanmışlık sonucunda oluşmuştur. Onlardan tasarrufun ne demek olduğunu öğrenebilirsiniz. Her zaman sizlere, ışığı boş yere yapmamanız, televizyon izlemiyorsanız kapatmanız, tabağınızdaki yemeği çöpe atmamanız gerektiğini söylerken görebilirsiniz onları.

Annelerimizin birkaç alışkanlığını inceleyelim. Mesela birçoğu yoğurt kovalarını saklar değil mi? Bu kovalar, birkaç basit işlemle saksıya, çöp kovasına ve saklama kabına dönüşür. Aynı şekilde eskimiş bir tshirt, toz bezi olur. Bunların çok küçük hesaplar olduğunu düşünebilirsiniz. Ama size şöyle bir örnek verebilirim. Mesela hayatınızda bir kere bile olsa “o kadar parası var, üçün beşin hesabını yapıyor” demişsinizdir. İşte bilmeniz gereken nokta, bu hesabı yaptıkları için o kadar paraya sahip olduklarıdır! Yani toz almak için kullanacağınız beze para vermek yerine, eskimiş ve giyilmeyecek bir kıyafeti toz bezi yapmak çok daha mantıklıdır. Çiçeklerinizi dikeceğiniz saksıları, yoğurt kabını kullanarak evinizin dekoruna uygun şekle sokabilirsiniz. Becerikli ev hanımları için bunu yapmak hiç de zor değildir.

Her zaman tutumlu kişiler olarak tanıdığımız annelerimizin bir başka özelliği de pazar parasından üste kalan parayı biriktirmeleridir. Aynı şekilde babanızdan aşırdığı bir miktar parayı, zor günler için saklamasıdır. Bu para hiç tahmin etmediğiniz bir anda ortaya çıkar ve sizi o sıkıntılı durumdan kurtarır. Yani annelerimiz, 3’ün – 5’in hesabını yaparak evin geçiminde büyük bir rol oynuyor.

Peki, biz neler yapabiliriz?

  • Artık sevmediğiniz koltuk takımını yenisiyle değiştirmek yerine, el becerinizi kullanarak farklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Yeniden kaplatabilir, ahşap kısımlarını eskitilmiş bir görüntüyle modernize edebilirsiniz. Bu konuda kendi yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz gibi internetten de faydalanabilirsiniz.
  • Biraz dikiş bilgisine sahip olmanın da kimseye zararı olmaz değil mi? Pantolon paçalarını kısaltmak, sökükleri dikmek, giyilmeyen kıyafetlerden yepyeni kıyafetler yaratmak gibi sizi terzi masrafından kurtaracak faydalara sahiptir. Elinize iğne – iplik alarak harikalar yaratabileceğinizi hiçbir zaman unutmayın.
  • Tasarruf etmek için temizlik alışkanlıklarınıza da göz atabilirsiniz. Temizlik sırasında fazlaca su ve deterjan harcıyor olabilirsiniz. Bu hem dünya servetine yapacağınız büyük bir zarar hem de bütçenize büyük bir darbe demektir. Temizlik sırasında su ve deterjan kullanımına dikkat edin. Bulaşıklarınızı makinede yıkamanın daha tasarruflu olduğunu artık biliyorsunuz. Ama bazılarımızın bulaşık makinesine tabak – çanağı dizmeden önce adeta yıkadıkları da bir gerçek. Üzerindeki yemek artıklarını çöpe atıp bir kaba su koyup içinden geçirmek su israfınızı önleyecektir. Musluktan uzunca bir süre akan suyla tabakları akıtmak, büyük bir su israfıdır unutmayın.
  • Market ve pazar alışverişinizi bilinçli bir şekilde yapmanız da iyi bir tasarruf önerisidir. Sizlere daha önce süpermarketlerin daha fazla para harcamanız için uyguladığı taktiklerden bahsetmiştim. Kendinize bir liste hazırlayarak ve fiyat araştırması yaptıktan sonra markete çıkmanızı önerebiliriz. Ayrıca bu taktiklerin bilincinde olarak alışverişinizi yapmanızda da fayda var. Alacağınız sebze – meyveyi de tüketim miktarınızla uyumlu bir şekilde almanız gerekiyor. Bir ev hanımı olarak bunun hesabınızı basitçe yapabilecek yeteneğe sahip olduğunuzu unutmamalısınız.
  • Giyilmeyen kıyafetleri, çöpe atmak yerine ikinci el olarak satmak da oldukça iyi bir taktiktir. Şimdilerde birçok mobil uygulama var ve ikinci el kıyafetlerinizi ekleyerek satabiliyorsunuz. Böyle hem para kazanıyorsunuz hem de takas yöntemiyle yeni kıyafetler alabiliyorsunuz. Belki de sadece bir kere giydiğiniz abiyelerinizi satarak kendinize yeni kıyafetler alabilirsiniz değil mi?

Yapabileceklerimiz sıralamakla biteceğe benzemiyor. Ama temelinde hep aynı nedenler var; paramızı daha akıllıca kullanmak! Paranın kolay kazanılmadığını biliyor olmalısınız; peki, neden kolay kazanmadığınız paranın kıymetini bilmiyorsunuz?

Babalar Gibi Para Kazanmak

Babalar Gibi Para KazanmakEvin direği diye tanımladığımız babalar, para kaynağımızdır. Onları hep bu şekilde görmedik mi? Baba çalışır ve eve para getirir, bizleri okutur, ihtiyaçlarımızı karşılar. Onlarda bitmek tükenmek bilmeyen bir güç vardır ve bu güç sayesinde gece – gündüz demeden çalışarak evleri için para kazanırlar. Belki çok çalışıyor, eve hep yorgun geliyor diye şikayetçi olabilirsiniz. Ama onlar sizin sıcak bir evde, rahat bir yaşam sürebilmeniz için yoruluyorlar unutmayın.

Elbette filmlerde gördüğünüz gibi her baba takım elbisesini giyip ofisine giderek para kazanmıyor. Oldukça zorlu koşullarda çalışan babalarımız var ve bunların tek bir amacı buluyor; evlerine ekmek parası götürmek! Yani birçoğumuz ne kadar sıcak veya soğuk diye şikayet ederken, onlar madenlerde, şantiyelerde çalışıyor. Onları ayakta tutan şeyse evlerini geçindirmek. Sözün sözü ise babaların para kazanma konusundaki azmi, tam bir başarı öyküsüdür. Çiftçisinden madencisine, mühendisinden mimarına kadar hepsi birçok zorluk çekerek evinin parasını kazanmaktadır.

Babalar gibi para kazanmak konusunda değineceğimiz önemli bir nokta var. Şimdilerde birçoğumuz yaptığımız işlerden ve kazandığımız paradan şikayetçi olmuyor muyuz? Birçoğumuz “o kadar iş yapıyorum ama kazandığım paraya bak” diye şikayet ediyor. Ayrıca “bu kadarcık parayla nasıl geçinilir, ev geçindirilir” diye yakınıp duruyor. Kolay para kazanma yolları arıyor ve biraz yorulacağı işleri bile istemiyor. Peki, neden? Para bu kadar rahat kazanılan bir şey mi? Elbette değil!

Para kazanmak için öncelikle buna yürekten inanmanız ve azmetmeniz gerekiyor. Kolay para kazanmak elbette mümkün; ama işinizi bu noktaya getirecek girişimci zekasına sahip olmanız gerekiyor. Yaptığınız işten şikayet ediyorsanız, ya farklı bir iş bulun ya da seveceğiniz işi yapın. Ama hiçbir şey yapmadan söylenip durarak elinize herhangi bir şeyin geçmesi mümkün değil. Babalarımız büyük bir azimle evlerine ekmek götürebilmek için çalışıp durdular. Örnek almanız gereken davranış kesinlikle bu noktadır. Beyninizi özgür bırakın ve bıkmadan usanmadan para kazanmak için çabalayın.

Günümüzde para kazanma yöntemleri zaten eskiye göre daha kolay diyebiliriz. Bunun birçok nedeni de var. Teknolojik gelişmeler, girişimcileri destekleme programları ve internet gibi sonsuz bir bilgi kütüphanesi, para kazanmanın yolunu arayan herkese güzel fikirler sunuyor. Ufkunuzu genişletmek için internetten faydalanabilir ve yeni nesil para kazanma trendleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte bunun gibi fırsatları değerlendirmek yerine şikayet ederek yaşamak, size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Bu yüzden şikayet edip durmak yerine günümüz fırsatlarını değerlendirmenin yolunu aramalısınız.

Kolay para kazanma yolu arayanlar, interneti günümüzde sıklıkla kullanmaktadır. İnternet ile birçok iş fikri geliştirilmiş ve her geçen gün geliştirilmeye de devam ediyor. Girişimcilere devlet tarafından sağlanan destekler söz konusu ve isteyen herkes kendi işinin patronu olabiliyor. Elbette bunun için de büyük bir emek göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Emeksiz yemek olmaz sözünü unutmayan babalarımız gibi azmetmeli ve çalışmalıyız. Ayrıca birçok avantaja sahip olduğumuzu da unutmamalıyız. Eskiden beden gücüne dayalı işler yoğunluktayken günümüzde beynimizi çalıştırarak mutlu olabileceğimiz işler kurabiliyoruz ve o zamanlara göre daha rahat para kazanabiliyoruz.

İster kendi işinizi kurun ister internetten para kazanma yolları geliştirin. Hepsinde babalarımızın sahip olduğu istekle çalışmamız gerekiyor. Zoru gördüğümüz zaman kaçmamalı, ufkumuzu genişletmeli ve yeni trendleri incelemeliyiz. Böylece babalarımızın bayrağı taşıdığı noktadan çok daha yükseklere taşıyarak onları gururlandırabiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum