Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Noel Baba Olarak Bilinen Aziz Nikolaos’un Kemikleri Türkiye’de mi?

Halihazırda yeni yıl kutlamalarına az bir süre kalmışken, Noel Baba olarak tanınan Aziz Nikolaos’un mezarı hakkındaki iddialar ilgi çekti. Söylenene göre Aziz Nikolaos’un kemikleri Türkiye’de olabilir.
Noel Baba Olarak Bilinen Aziz Nikolaos’un Kemikleri Türkiye’de mi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Pek çok ülkede Aziz olarak anılan Nikolaos isimli dini kişiliğin mezarı hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Birçok ülkede en popüler azizler arasında gösterilen ve Hollanda ile İngiliz dillerinde Santa Klaus olarak tanınan ünlü piskopos, bugünkü Noel Baba geleneğinin de ardındaki isim. Daha doğrusu; Kuzey Avrupa ülkelerinde çocukların koruyucusu ve sevindiricisi Noel Baba inancı Aziz Nikolaos ile birleştirilmiş ve dini kişilik kırmızı kıyafetiyle popüler bir karakterin doğmasını sağlamıştır.

İşte tam da bu noktada, Noel Baba karakterinden ziyade Aziz Nikolaos olduğu için önem taşıyan ismin kemiklerinin bulunduğu iddiası gündeme geldi. Kaldı ki İtalyanların daha önce Aziz Nikolaos’un kemiklerini ülkenin liman kenti Bali’ye götürmüş olmalarıyla ilgili de başka bir rahibin kemiklerinin götürülmüş olduğu söylendi.

M. S. 245 yılında Patara kentinde doğan Aziz Nikola’nın Anadolu’da yaşadığı bilinmektedir.

M. S. 245 yılında Patara kentinde doğan Aziz Nikola

Demre Piskoposu olarak yaşamış adam, öldükten sonra Demre’ye gömülmüş ve adına bir kilise yaptırılmıştır. Ünlü azizin kemiklerinin bir kısmı 1087 yılında İtalyan tacirler tarafından Bari’ye kaçırılmıştır. Ancak geride kalan kısımlar Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir. Fakat müzenin zemininde keşfedilen tapınak yeni bilgilere ışık tutuyor.

Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nin zemin katında bulunan hiç bozulmamış tapınakta, dini kişiliğin kemiklerinin olabileceği düşünülüyor.

Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nin zemin katında bulunan hiç bozulmamış tapınak bulundu

Her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği müzede bulunan tapınak hakkında konuşan Cemil Karabayram; Noel Baba’nın kemiklerinin bu tapınakta olabileceğini vurguladı.

Kilise bölümünün altında yeni bir bölümün tespit edildiğini söyleyen Karabayram,1.5 metreden başlayıp 3 metreye kadar inen boşluklar bulduklarını açıkladı.

Cemil Karabayram; Noel Baba’nın kemiklerinin bu tapınakta olabileceğini vurguladı.

Ayrıca kalıcı bir malzeme bütünlüğü keşfettiklerini dile getiren Antalya Rölöve ve Anıtlar İl Müdürü, 90’lı yıllarda Prof. Dr. Yıldız Ötüken tarafından bulunmuş bir yağdan da bahsetti. Zira bulunan yağ, ölen kutsallar için dökülen bir yağmış.

Neticede; bu gelişmenin dünya çapında yankı uyandıracağı öngörülüyor. Ancak jeoradar ve tomografi çekilerek elde edilen verilere ulaşılabilmesi için başka bir alan bulunması gerekiyor. Bunun da birkaç aylık süreci kapsayabileceği belirtiliyor. Bakalım, pek çok ülke için önemli olan Aziz Nikola’nın kemikleri tahmin edildiği gibi Antalya’dan mı çıkacak?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu