Yatırım yapmaya başla!

Az Uyku Erken Ölüm mü Getiriyor?

Hani bazıları “hayat zaten çok kısa, onu da uyuyarak mı geçireyim” der ve yeteri kadar uyumaz ya! İşte bu düşünce Matthew Walker’a göre bariz bir şekilde erken ölüm getiriyor…
Az Uyku Erken Ölüm mü Getiriyor?

Zamanın ilerlemesiyle birlikte alışkanlıklarımız da 21. yüzyılın gereklerine uygun olarak değişiyor. Yiyip içmemizden tutun da giyimimize, ilişkilerimizden iş hayatına varana kadar pek çok konuda zamanın hızına uymak durumunda kalıyoruz.

İşte tam da bu noktada devreye uyku alışkanlıklarımız giriyor. Keza Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Sinirbilim ve Psikoloji alanında profesör olan Matthew Walker da uyku üzerine yaptığı incelemelere dayanarak, ilgi çekici açıklamalarda bulunuyor. Evet, az uyumanın ölüm riskini arttırdığını söyleyen Walker, Why We Sleep – The New Science of Sleep and Dreams isimli kitabında da bulgularından detaylı olarak bahsediyor. İşte detaylar…

Üniversitenin İnsan Uykusu Bilim Merkezi bölümünde yöneticilik yapan profesör, yıllardır uyku ile insan sağlığı arasındaki ilişki üzerine çalışıyor.

İnsan Uykusu Bilim Merkezi bölümünde yöneticilik yapan profesörün açıklamaları!

The Guardian’da yer alan habere göre; son 75 yılda hayatlarımız büyük bir hızla değişti. Örneğin; 1942’de toplumun % 8’inden daha azı geceleri 6 saat ve altında uykuyla yetiniyormuş. Fakat günümüzde neredeyse her iki kişiden biri 6 ya da daha az saat uyuyarak hayatına devam ediyor.

İlk olarak geceyi aydınlattığımızı söyleyen Walker, ışığın uykumuz üzerinde olumsuz etkiler yarattığından bahsediyor.

Walker, insanların uykusuz kaldığını söylüyor.

Ayrıca mesai süreleriyle, uzun süreli yolculukların da uykuya zarar verdiği belirtiliyor. Günün 10-12 saatini dışarıda geçirdikten sonra eve dönünce aile zamanı başlıyor.

İnsanlar da ailelerine ve kendilerine yeteri kadar vakit ayırabilmek için uyku saatlerinden feragat ediyor. Hayatın koşuşturmacası, stres, mutsuzluk, yalnızlık ve daha bilimum sebep, uykusuzluğa yola açıyor. Alkol, sigara ve kafein gibi maddeler de cabası!

Profesör, yeterli miktarda uyumayan yetişkinlerin Alzheimer’a yakalanma risklerinin diğerlerine kıyasla çok daha yüksek olduğunu dile getiriyor.

Yeterince uyumayanların Alzheimer’a yakalanma riski daha yüksek!

İlaveten; yaşlıların diğerlerine göre daha az uykuya ihtiyacı olduğu fikri de bir şehir efsanesi olarak gösteriliyor. Ayrıca uykusuzluk, duygu durumu bozukluklarına da yol açıyor. Uykusuz kalan kişilerin çok daha öfkeli oldukları, düzgün düşünemedikleri ileri sürülüyor.

Neticede; Walker bir yandan kaliteli uykunun gerekliliğinden bahsederken bir diğer yandan da yeterli uyunmadığı takdirde olabilecekleri anlatıyor. Uykuyla ilgili şu birkaç istatistik de durumun ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.

Mesela; uykuya bağlı 100’den fazla rahatsızlık var ve en bilineni insomnia! 5 saatten az uyuyarak araba kullandığınız takdirde, kaza yapma ihtimaliniz 4.3 kat artıyor. 4 saatlik uykuyla yola çıkmanız durumundaysa oran 11.5 katlara yükseliyor. Ayrıca gelişmiş ülkelerdeki yetişkinlerin çoğu Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği 8 saatlik uyku süresini doldurmuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum