Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AYM Dezenformasyon Yasasında Tartışılan Maddeyi Görüşecek

Geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren dezenformasyon yasası ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. AYM 29. maddenin iptalini görüşecek.
AYM Dezenformasyon Yasasında Tartışılan Maddeyi Görüşecek
Yorum

Kamuoyunda son dönemde en çok konuşulan konulardan biri olan dezenformasyon yasası, önceki haftalarda TBMM’de yapılan oylamalar sonrası yürürlüğe girmişti. Düzenlemeyle ilgili en çok tartışılan konu ise 29. madde olmuştu.

Yasanın meclisten çıkması sonrasında Cumhuriyet Halk Partisi, (CHP) söz konusu maddeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. Mahkeme CHP’nin, 29. maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebinin ilk incelemesini tamamladı.

29. Madde Esastan Görüşülecek

Başvuruda eksiklik tespit edilmezken, AYM daha sonra belirlenecek bir günde 29. maddenin iptalini esastan görüşecek ve karara bağlayacak. Esastan görüşme, bir maddenin anayasaya uygunluğunun değerlendirilmesi olarak tanımlanıyor.

29. madde yasanın mecliste geldiği dönemde sıkça tartışıldı. İlgili madde gerçeğe aykırı bilgi yayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesini mümkün kılıyor. Yeni bir suç tanımlamasının da getirildiği madde ile Türk Ceza Kanunu’na dezenformasyonla ilgili “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçu ekleniyor.

Suçun oluşması için yayılan haberin gerçeğe aykırı olması, ülkenin güvenliği ve kamu sağlığını ilgilendirmesi, halk arasında korku, panik ve endişe oluşturma kastı ve kamu barışını bozmaya yönelik olması şartlarının bir araya gelmesi gerekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu