Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

M3 Para Arzı Şubat’ta %28,2 Oranında Büyüdü

Şubat ayı parasal gelişmeler raporuna göre en dar tanımlı para olan M1'in yıllık büyümesi %50,6 olarak gerçekleşti.
M3 Para Arzı Şubat’ta %28,2 Oranında Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), aylık para ve banka istatistikleri raporunu yayımladı. Açıklanan verilere göre en geniş para arzı M3, Şubat 2021 döneminde, yıllık bazda %28,2 oranında büyüdü. Bu oran bir önceki ay olan ocakta %32,1 olarak gerçekleşmişti.

Veri Yönetişim ve İstatistik Genel Müdürlüğü verilerine göre söz konusu dönemde en dar para tanımı olan M1, yıllık olarak %50,6 büyüme gösterirken, bir önceki ayın oranı olan %62,2’den geriledi.

Söz konusu dönemde finansal olmayan kuruluşlara verilen kredilerin miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre %30,6 arttı.
M3 Para Arzı Yıllık Büyüme
Kaynak: TCMB

Ocak ayında %37,5 artış gösteren hanehalkı için parasal sektör tarafından verilen kredilerin yıllık artış hızı %35,3’e geriledi. Geniş para arzına en büyük katkıyı vadeli mevduatlar sağladı. İkinci sırada ise vadesiz mevduatlar yer aldı.

Şubat ayında 3 trilyon 422,1 milyar TL’ye ulaşan M3 para arzını yukarı çeken iki kalem olan vadeli mevduatlardaki artış %17,6, vadesizlerde %8,4 olarak gerçekleşti. Türk lirası vadelilerindeki artış %9,47, yabancı para cinsinden olanların artışı ise %8,14 oldu.

M3’teki büyümeye katkı sağlayan diğer alanlar ve artış oranları; %29,1 ile özel sektör, %6,6 ile genel yönetim, %0,9 ile banka dışı finansal kuruluşlar ve %0,8 ile net dış varlıklardan alacaklar olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.