Yatırım yapmaya başla!

Aydın Bölgesinin Çilekleri Kadın İşçiler Tarafından İhracata Hazırlanıyor

Türkiye’nin başta gelen çilek üretim merkezlerinden biri olan Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde, kadın işçiler özenle topladıkları çilekleri ihracata hazırlıyor. Detaylar aşağıda;
Aydın Bölgesinin Çilekleri Kadın İşçiler Tarafından İhracata Hazırlanıyor

“Çilek Şehri” olarak da anılan Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde hasat sezonu hız kesmeden devam ediyor. Meyveleri ihracata yetiştirmeye uğraşan bölge yerlisi kadınların mesaisi başladı. Türkiye’nin önemli çilek yetiştirme merkezlerinden biri olan Sultanhisar’da 14 bin dekarlık alanda, yılda yaklaşık 65 bin ton çilek yetiştiriliyor.

İlçede üreticiler tarafından kurulan seralardan 10 ay boyunca verimli bir şekilde meyve elde ediliyor. Çilek bahçeleri ise bir yıl içindeki 5 hasat döneminde yoğun bir çalışmaya ev sahipliği yapıyor. Çilek toplamak hassasiyet gerektirdiği için ise bunu çoğunlukla kadın işçiler yapıyor. Söz konusu bölgede yaklaşık 3 bin kadın işçi, çilek hasadında önemli bir rol oynuyor.

Çileklerin bir kısmı iç pazara, büyük bir çoğunluğu ise başta Rusya olmak üzere çeşitli ülkelere gönderiliyor.

Çilekler Başta Rusya Olmak Üzere Çeşitli Ülkelere GönderiliyorBölgedeki kadınların büyük bir çoğunluğu geçimlerini örtü altındaki çilekleri toplayarak sağlıyor. Günün ilk ışıklarıyla birlikte mesaisi başlayan 20-60 yaş aralığındaki kadın işçiler, çilekleri büyük bir özenle tek tek topluyor. Sekiz saati bulan yoğun bir çalışmadan sonra kasalara bırakılan çilekler erkek işçiler tarafından sırtlanarak kamyonlara taşınıyor.

Ardından boylarına göre ayrılan çileklerin bir kısmı iç pazara, büyük bir bölümü ise başta Rusya olmak üzere farklı pazarlara ihraç ediliyor. Sıcak havalarda çileklere emek veren kadınlar, gün sonunda 67 TL kazanıyor. Çilek toplamada görevli işçilerden 48 yaşındaki Ayşe Kolcuoğlu, sıcak havada çalışmanın oldukça zor olduğuna dikkat çekerek, ekmek parası için çalışmaya mecbur olduklarını söyledi.

Zorlu şartlar altında çilek toplayarak onları ihracata hazır hale getiren emektar işçiler, çalışma koşullarının zorluklarından bahsetti.

Emektar işçiler Çalışma Koşullarının Zorluklarından BahsettiDiğer taraftan 56 yaşındaki Emir Ayşe Çetin ise “Yoruluyoruz ama vazgeçmiyoruz. Çocuk okutuyoruz. Çalışmak zorundayız. Eşim vefat ettiği için tek başına yaşam mücadelesi veriyorum. Her şeyin üstesinden gelmeye çalışıyorum. Kadın isterse her şeyi yapar.” diyerek düşüncelerini aktardı.

Çilek tarlasında 8 yıldır çalışarak geçimini sağlayan işçi Yeter Soner de “Günün ilk ışıklarıyla buraya geliyoruz. Çalışmak zorundayız çünkü ayakta kalmamız lazım. Kimseye muhtaç olmamak için ekmeğimizin peşindeyiz. Allah’a çok şükür sağlığımız yerinde. Elimizden geldiği kadarını yapma gayretindeyiz. Hava, örtünün altında daha sıcak ama çalışmazsan ekmek yok.” ifadelerini kullandı.

Çilek tarlasından geçimini sağlayan bir diğer işçi 51 yaşındaki Zeliha Çınar ise anne olarak çocuklarına bakmak durumunda olduğunu ve onlara iyi bir gelecek sağlayabilmek için tarlada çalışmaya devam edeceğini söyledi.

20 yaşındaki bir diğer işçi Özlem Ayten de aile ekonomisine az da olsa katkı sağlamak için orada olduğunu dile getirdi. Tarla sahibi Fatma Dokumacı ise ilçede 120 dönüm alanda çilek üretimi yaptıklarını aktardı. Bununla birlikte 100 kadına istihdam sağladıklarını, yılda yaklaşık 500 ton çilek ürettiklerini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum