Yatırım yapmaya başla!

Ayakkabı Sektörü Temsilcisi Art Arda Gelen Konkordato İlanlarının Sebeplerini Açıkladı

Eylül ayında başlayıp, art arda üç büyük ayakkabı markasının konkordato istemesiyle gözler bu sektöre çevrildi. TASD Başkanı A. Sabur Endican bu durumun sebeplerini yorumladı.
Ayakkabı Sektörü Temsilcisi Art Arda Gelen Konkordato İlanlarının Sebeplerini Açıkladı

Döviz kurlarındaki aşırı oynaklık ve artan maliyetler şirketlerin ödemelerinde sıkıntıya düşmesine ve mali bir darboğaza girmesine sebep oluyor. Geçtiğimiz ay alanında ses getirmiş ayakkabı firmalarından art arda konkordato kararı geldi. Önce 80 yıllık ayakkabı markası Hotiç, Eylül ayının başında konkordato ilan etti. Şirket tarafından yapılan açıklamada piyasadaki hareketlerden dolayı nakit sıkışıklığı çekildiği ifade edildi. Hotiç’ten sonra Yeşil Kundura son dönemde yaşanan yüksek faizlerin uzun vadeli yatırımlara imkan vermediği, Türk lirasındaki değer kayıplarının ise bu durumu iyice azalttığı açıklamasıyla konkordato talebinde bulundu.

Bu iki ünlü ayakkabı markasının ardından çok geçmeden bir konkordato ilanı da Beta Kundura‘dan geldi. Sektörün dev isimlerinden gelen bu kararın ardından Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Başkanı A. Sabur Endican söz konusu gelişmeleri değerlendirdi.

Endican’a göre son dönemde artan konkordato kararlarının sebepleri; uzun vadeli çekler, plansız büyüme ve aşırı mağazalaşma politikası.

10 yıl önce başlayan bu hareketlerin, döviz kurlarının aşırı yükselmesiyle bir sıkıntı olarak ortaya çıktığını belirten Endican, alışveriş merkezlerinde kısa zamanda, çok fazla miktarda mağaza açıldığını, firmaların sayısının birden bire 10 – 20 katına çıktığını, bunların dışında çeklerin vadelerinin uzamasıyla da firmaların nakit paraya sıkıştığını söyledi. Hal böyle olunca firmaların kendilerini korumak adına konkordato ilan ettiklerini dile getirdi.

İçinde bulunduğumuz dönemde herkesin beklemede olduğunu ve kapasitelerini azalttığını söyledi.

Konkordatonun süresinin azaltılması gerektiğini belirten Endican, bu sürenin uzamaya devam etmesi halinde sektörün çok zarar göreceğini ifade etti. Hükümetten firmalara destek sağlanmasını istediklerini, fakat şu anda para akışları olmadığı için mecburen konkordatoya başvurduklarını dile getirdi. Türkiye’nin şu anda 500 milyon ayakkabı üretim kapasitesi olduğunu, geçen yıl 796 milyon dolar olan ihracatın bu yıl 1 milyar doları geçmesini hedeflediklerini söyledi.

Endican, sektördeki hammaddenin %40’ının ithal olduğunu, deri konusunda da sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Kurdaki artış nedeniyle maliyetlerin çok arttığını ve hayvancılığın yeterli seviyede olmaması sebebiyle sektörde kullanılan derinin yarısının ithal edildiğini söyleyen TASD Başkanı, bu yılın atlatıldıktan sonra rahatlayacaklarını, 2023 yılına kadar ihracatta 3 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi. Son olarak iklim değişikliğinin sezona etkilerini değerlendiren Endican, eskiden Rusya için kürklü ayakkabı üretildiğini, fakat küresel ısınmanın etkisiyle hava sıcaklığı yükseldiği için artık bu üretimi yapamadıklarını, aynı durumun Türkiye için de geçerli olmasıyla, eskisi gibi bot ve çizme üretimi olmadığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Moda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum