Yatırım yapmaya başla!

Avusturya Tıpkı Altın ve Türevleri Gibi Bitcoin Düzenlemesi İstiyor

Avusturya Maliye Bakanı Hartwig Löger, hem ülke hem de Avrupa Birliği için bitcoinin tıpkı altın ve türevleri gibi düzenlenmesi konusunda ısrarcı davranıyor. İşte detaylar;
Avusturya Tıpkı Altın ve Türevleri Gibi Bitcoin Düzenlemesi İstiyor

Bitcoin için tartışmalar dünya genelinde devam ederken, görüş ayrılıkları da belirginleşmeye başlıyor. Bazı ülkeler bitcoin dahil kripto paraların yasaklanması gerektiğini savunurken ve bu yönde adımlar artarken, bazıları düzenleme getirilmesi gerektiğini düşünüyor. İşte bu isimler arasında Avusturya Maliye Bakanı Hartwig Löger de katıldı.

Löger, kripto paraların finans piyasalarına zarar vermeye başladığını söyledi ve düzenleme getirmenin en iyisi olacağını söyledi.

Hartwig Löger Kripto Paraların Düzenlenmesini İstiyor

Bu görüşünde ısrarcı tavrı dikkat çeken Löger, doğmakta olan sektörlerin en başında düzenlenerek olanaklı kılınmasını ve diğer sektörlere zarar vermeden gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyor. Kripto paralar için düzenlemenin finans uzmanları, finansal teknoloji sektörü çalışanları, Oesterreichische Nationalbank ve Financial Market Authority (FMA) tarafından da istendiği iddia edildi.

Löger, kara para aklama ve terörizm için finansman sağlanması tehlikelerine de dikkat çekti.

Kara Para Aklama ve Terör için Kullanımı Engellenmeli

Tüm dünyanın kripto paralar konusunda birleştiği tek noktanın, terör örgütlerine finansman sağlanması için kullanılmasını engellemek olduğunu söylesek yanlış olmayacaktır. Zaten bitcoinin dark web kullanımı nedeniyle kötü bir imajı ve yıllardır devam eden tartışmalar bulunuyor. Löger de bu noktalara dikkat çekerek, altın ve türevleri gibi düzenleme getirilmesini istiyor.

Löger’in önerileri arasında kripto paraların belli bir miktara kadar serbest kalması; ama daha fazlası için denetim getirilmesi de yer alıyor.

Kripto Paralara Sınırlama Getirilmeli

FMA Yönetim Kurulu Üyesi Helmut Ettle ve Klaus Kumpfmüller, Hartwig Löger’in bu isteğine memnuniyetle karşılık verdiklerini açıkladılar. Kripto paralar için düzenleme ve denetime tabi tutma konusu için yorumlarını da dile getirerek, büyük önem taşıdığını söylediler. Ülkenin federal polis ofisine bağlı olan kara para aklama birimi, kripto paraların sahiplerini belirlemek için yetkilendirileceği de öneri olarak sunuldu.

Löger, ICO’lar için de bir önlem alınması gerektiğini savunuyor ve “dijital izahname” gibi bir şeyin sunulması gerektiğini söylüyor.

ICO'lar için Dijital İzahname

Eğer Löger’in istekleri doğrultusunda bir düzenleme ve denetleme mekanizması oluşturulursa bu kripto paralar için devrim niteliğinde bir gelişme olacaktır. Engellemek ve direkt illegal görmek yerine denetleme mekanizması oluşturulması hem ülkeler hem de yatırımcılar açısından en doğru adım olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum