Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralyalıların Noel Öncesi Harcamaları 4Ç20 GSYİH’sini Artırdı

Avustralyalı tüketiciler Noel öncesi harcamalarını artırırken bu durumun dördüncü çeyrekte GSYİH'yi artırdığı tahmin edildi. Detaylar aşağıda;
Avustralyalıların Noel Öncesi Harcamaları 4Ç20 GSYİH’sini Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya’da perakende satışlar, yüzde 7’lik ön tahmine kıyasla ve bir önceki ayın yüzde 1,4’lük artışından sonra Kasım ayında bönceki aya göre yüzde 7,1 arttı. Bu, Mayıs ayından bu yana perakende ticaretteki en hızlı kazanç oldu.

Nitekim koronavirüs kısıtlamalarının hafifletilmesinin yanı sıra Black Friday ve Noel öncesi alışverişin ardından Victoria’daki perakende mağazalarının yeniden açılmasıyla desteklendi. Avustralya İstatistik Bürosu verilerine göre ev eşyası perakendeciliği yüzde eksi 0,1’e kıyasla yüzde 12,7 yükseldi.

Giyim, ayakkabı ve kişisel aksesuar perakendeciliği (yüzde 6,8’e kıyasla yüzde 26,7), diğer perakendecilik (yüzde 2’ye kıyasla yüzde 7,9) arttı.
Avustralya Perakende Satışları Güçlü Kasım
Kaynak: ABS

Mağazalar (yüzde 4,5’e karşı yüzde 21,1), kafeler, restoranlar ve paket yemek hizmetleri (yüzde 5,4’e kıyasla yüzde 6,7) arttı. Yeni oyun konsollarının ve yeni iPhone’ların piyasaya sürülmesi, ev eşyaları ve diğer perakendecilik satışlarına eklendi.

Kasım verisinin gücü Victoria eyaletiyle yönlendirilirken Victoria’daki perakende satışlar, Melbourne perakende mağazalarının bir ay boyunca ticaret yapabilmesiyle Ekim ayına göre %22,4 arttı. Victoria hariç ciro %2,6 arttı. Genel satışlar, bir yıl öncesine göre Kasım ayında %13,3 arttı ve bu, Temmuz 2001’den bu yana en güçlü sonuç oldu.

Rakamlar, ekonomistlerin Aralık ayında perakende satışlarda bir yavaşlama beklemesine rağmen, 3Ç20’de güçlü yükselişin ardından 4Ç20’de nispeten güçlü GSYİH büyümesine işaret etti.

ANZ ekonomistleri de; “ANZ verileri, Aralık satışlarının Kasım ayında muhtemelen düşeceğini gösteriyor ancak 2020 sonu Kasım ayındaki satış büyümesinin önemli ölçüde tersine dönmeyeceğine işaret etti” dedi.
Avustralya 11 Ocak Covid
Kaynak: Worldometer

“Eğlenceye, seyahate ve hizmetlere yönelik harcamalarda bir miktar yeniden dengeleme olsa da, yıllık perakende büyümesinin bir süre daha salgın öncesinden daha güçlü olmasını bekliyoruz” ifadeleri eklendi.

Aralık ortalarında Sydney’de meydana gelen bir salgın ve Brisbane’de 3 günlük bir tecrit, Avustralya’nın hızlı ekonomik iyileşme umutlarına gölge düşürmüştü. Analistler de büyümede küçük bir azalma olacağını tahmin etmişlerdi.

National Australia Bank’ın küresel araştırma başkanı Ivan Colhoun ise kapanmaların küçük olduğunu ve mevcut enfeksiyon eğilimleri devam ederse, Avustralya, Noel’den önce daha olumlu iyileşme yolunu nispeten hızlı bir şekilde yeniden kurabileceğini söyledi.

Neticede sınırların kapatılması ve sosyal mesafe kurallarına yaygın uyumun yanı sıra agresif test ve izleme programları sayesinde Avustralya, pandemiyi yönetmede çoğu gelişmiş ekonomiden daha başarılı oldu. Son verilere göre 25 milyonluk ülkede 909 ölüm dahil olmak üzere 28.600 civarında toplam enfeksiyon bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu