Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralyalı Liderler Yangınlara Rağmen İklim Konusunda Pozisyon Değiştirmiyor

Avustralya hükümeti, iklim değişikliği ile ülkenin yıkıcı orman yangınları arasında doğrudan bir bağlantı bulunmadığı konusunda ısrarcı davranıyor.
Avustralyalı Liderler Yangınlara Rağmen İklim Konusunda Pozisyon Değiştirmiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya hükümeti, halkın öfkesine, mağdurların acılarına ve bilim insanlarının uyarılarına rağmen iklim değişikliği ile ülkenin yıkıcı orman yangınları arasında doğrudan bir bağlantı bulunmadığı yönündeki pozisyonunu koruyor.

Başbakan Scott Morrison ve Enerji Bakanı Angus Taylor, üç yıllık kuraklık ve benzeri görülmemiş orman yangınlarından sonra bile Avustralya’nın küresel ısınmayı sınırlamak için karbon emisyonlarını daha agresif bir şekilde azaltmasına gerek olmadığını söylüyor.

Bunun yerine, dünya karbon emisyonlarının yüzde 1.3’üne katkıda bulunan ancak ABD’nin ardından kişi başına en büyük ikinci yayıcı olan Avustralya’nın, 2020 emisyon azaltma hedeflerini geçtiği için ödüllendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Taylor, bugün Reuters’a yaptığı açıklamada küresel emisyonların azaltılması söz konusu olduğunda Avustralya’nın üzerine düşeni yaptığını ancak orman yangınlarının toplulukların bölünmesi değil birleşmesi gereken bir dönemde geldiğini aktardı.

Avustralya Enerji Bakanı Açıklama Hükümet, özellikle de Avustralya’nın kömür ve gaz ihracatına zarar vermesi durumunda emisyonları azaltma çabalarını arttırmanın ekonomiye zarar vereceğini savunuyor ki geçen yıl ülke Katar’ı dünyanın en iyi sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatçısı olarak yerinden etmişti.

Taylor 31 Aralık’ta The Australian gazetesinde; “Çoğu ülkede yaşam maliyetine önemli ölçüde katkıda bulunan, işleri yok eden, gelirleri azaltan ve büyümeyi engelleyen emisyon azaltma politikalarının izlenmesi kabul edilemez. Bu yüzden muhalefetin, maliyetlendirilmemiş, umursamaz ve ekonomiyi tahrip eden hedeflerini kabul etmeyeceğiz” demişti. Taylor, emisyon azaltmanın yaşam maliyetini nasıl artıracağını ise tam olarak açıklamamıştı.

Avustralyalılar, uzun zamandır enerji fiyatlarının hanehalkı geliri üzerinde oluşturduğu yükten şikayet ediyor ve Taylor’ın atanması Avustralya’nın BM’deki iklim zirvesinde karşılaştığı eleştirilere yanıt olarak geldi.

Avustralyalı Liderler İklim Konusunda Pozisyon DeğiştirmiyorBilim adamları, iklim değişikliğinin yıkıcı yangınlarda anahtar bir faktör olduğunu söylüyorlar. Örneğin Avustralya Ulusal Üniversitesi İklim Değişikliği Enstitüsü Müdürü Mark Howden, Avustralya yangınları ile şu yorumu yaptı: “Yangın yoğunluğu, yangın yayılma oranları ve yangın alanı için en önemli etmenlerden biri sıcaklıktır. Ve Avustralya’da rekor yüksek sıcaklıklar yaşadık.”

Monash Üniversitesi İklim Değişikliği İletişim Araştırma Merkezi direktörü David Holmes, yanan ormanların çevre için çifte zarar anlamına geldiğini çünkü bir yandan karbon emisyonlarına katkıda bulunurken diğer yandan yeniden büyümeleri on yıllar sürecek karbon yutaklarını ortadan kaldırdıklarını vurguladı.

Küresel Karbon Projesi direktörü Pep Canadell, Avustralya yangınlarının Eylül’den bu yana yaklaşık 350 milyon karbondioksit yaydığını tahmin etmişti. Ülkenin muhalefet partisinden, ünlü film yıldızı Russell Crowe’a ve ABD Senatörü Bernie Sanders’a göre iklim değişikliği ile Avustralya’nın 25 kişiyi öldüren, binlerce evi yok den ve milyonlarca hektar alanı tahrip eden yangınları arasındaki bağlantı açıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu