Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya’da ÜFE Son 14 Yılın En Güçlü Artışını Kaydetti

Açıklanan resmi verilere göre üretici fiyat endeksi, yılın ikinci çeyreğinde aralıksız artışını devam ettirerek, 2008 sonrası en keskin yükselişi gösterdi.
Avustralya’da ÜFE Son 14 Yılın En Güçlü Artışını Kaydetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2022 yılı tüm dünya için ekonomi anlamında çok zorlu geçiyor. Coronavirüs salgını ve ardından başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, birçok kritik sektörde tedarik zincirini aksatırken, üretici ve tüketici fiyatları da tarihindeki en yüksek seviyelere çıktı.

Avustralya İstatistik Bürosu, 2022 ikinci çeyreğine ilişkin üretici fiyat endekslerini (ÜFE) açıkladı. Mart, Nisan ve Haziran aylarını kapsayan dönemde ÜFE, yıllık bazda yüzde 5,6, çeyreklik bazda yüzde 1,4 oranında artış gösterdi.

Bir önceki çeyreğe göre değişim beklentiyi karşılarken, yıllık bazda birinci çeyreğin yüzde 4,9’luk artışının da üstüne çıkması dikkat çekti.

Yıllık Artışta Akaryakıt Fiyatları Dikkat Çekti

Yıllık Artışta Akaryakıt Fiyatları Dikkat Çekti
Kaynak: Avustralya İstatistik Bürosu

Nihai talepte üç aylık büyümeye en fazla katkı sağlayan sektörlerden bazıları sıralandı. Buna göre kereste metaller için devam eden arz kısıtlamaları, yüksek navlun maliyetleri ve işgücü kıtlığı nedeniyle bina inşaatı üretimi gibi sektörlerin payı yüzde 3,9 oldu.

Petrol rafinerisi ve petrol yakıtı üretiminin payı yüzde 31,5, mazot ve malzeme fiyatlarındaki artış, kalifiye ticaret sıkıntısı ve yüksek navlun maliyetleri nedeniyle ağır ve inşaat mühendisliği inşaatının payı yüzde 2,8 olarak açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Raporda üretici fiyat endeksinde gerçekleşen yıllık yüzde 5,6’lık artışın, 2008 yılının Aralık ayından bu yana bildirilen en yüksek 12 aylık artış olduğu aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın