Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya’da TÜFE Konut ve Yakıt Fiyatlarıyla Yine Yükseldi

Avustralya’da yıllık enflasyon yüzde 6,1 ile beklentinin çok az altında gerçekleşirken, en büyük katkı yeni konut ve yakıt fiyatlarındaki artıştan geldi.
Avustralya’da TÜFE Konut ve Yakıt Fiyatlarıyla Yine Yükseldi
Son Güncelleme: 

Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) tarafından yayımlanan verilere göre Haziran ayına kadar olan ikinci çeyreklik dönemde, tüketici fiyat endeksi (TÜFE), yıllık bazda yüzde 6,1, çeyreklik bazda ise yüzde 1,8 oranında artış gösterdi.

Bir önceki çeyreğe kıyasla artış oranının yüzde 1,9, bir önceki yılın aynı dönemine göre artış oranının ise yüzde 6,2 olması bekleniyordu. Birinci çeyrekte ise yüzde 5,1’lik artış gerçekleşmişti.

ABS’de Fiyat İstatistikleri Başkanı Michelle Marquardt, yüzde 1,8’in mal ve hizmet vergisinin yürürlüğe girdiği tarihten bu yana, yüzde 2,1’lik artışın ardından bildirilen en yüksek ikinci artış olduğunu söyledi.

Enflasyona en büyük katkı yüzde 5,6’yla yeni konutlardan, yüzde 4,2’yle otomotiv yakıtından geldi.
Avustralya Enflasyon Verileri
Kaynak: Avustralya İstatistik Bürosu

Bu grubun yıllık değişimlerine bakıldığında yeni konutlarda enflasyon yüzde 20,3, otomotiv yakıtında yüzde 32,1 oranında artış gösterdi. Yeni konutlar için yıllık enflasyonun 1999 yılından bu yana ölçümlenen verilerin en yüksek seviyesi olduğu bildirildi.

Marquardt, inşaat malzemeleri, yüksek navlun maliyetleri, yüksek inşaat faaliyetleri ve işçi kıtlığıyla yeni inşa edilen konutların fiyat artışlarının devam ettiğini söyledi.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Son çeyrekte eyalet tabanlı konut inşaat programlarından daha az hibe ödemesi yapıldığını, bunun da yükselişi etkileyen bir başka etken olduğunu bildirdi.

Enflasyonda otomotiv yakıt serisinin üst üste dördüncü çeyrekte rekor seviyeye ulaştığı, akaryakıt fiyatlarının tüketim indirimi nedeniyle Nisan ayındaki düşüşün ardından Mayıs ve Haziran aylarında keskin bir şekilde yükseldiğini söyledi.

Yılın ikinci çeyreğinde gıda grubu yüzde 2, mobilya, ev eşyası ve hizmetler grubu yüzde 2,5 artış gösterdi. Gıda fiyatlarındaki yükselişte yüzde 7,3’le sebze, yüzde 1,4’le yemek ve paket yiyecekler, yüzde 3,7’yle meyve grubu katkı sağladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu