Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya’da TÜFE Konut ve Yakıt Fiyatlarıyla Yine Yükseldi

Avustralya’da yıllık enflasyon yüzde 6,1 ile beklentinin çok az altında gerçekleşirken, en büyük katkı yeni konut ve yakıt fiyatlarındaki artıştan geldi.
Avustralya’da TÜFE Konut ve Yakıt Fiyatlarıyla Yine Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) tarafından yayımlanan verilere göre Haziran ayına kadar olan ikinci çeyreklik dönemde, tüketici fiyat endeksi (TÜFE), yıllık bazda yüzde 6,1, çeyreklik bazda ise yüzde 1,8 oranında artış gösterdi.

Bir önceki çeyreğe kıyasla artış oranının yüzde 1,9, bir önceki yılın aynı dönemine göre artış oranının ise yüzde 6,2 olması bekleniyordu. Birinci çeyrekte ise yüzde 5,1’lik artış gerçekleşmişti.

ABS’de Fiyat İstatistikleri Başkanı Michelle Marquardt, yüzde 1,8’in mal ve hizmet vergisinin yürürlüğe girdiği tarihten bu yana, yüzde 2,1’lik artışın ardından bildirilen en yüksek ikinci artış olduğunu söyledi.

Enflasyona en büyük katkı yüzde 5,6’yla yeni konutlardan, yüzde 4,2’yle otomotiv yakıtından geldi.
Avustralya Enflasyon Verileri
Kaynak: Avustralya İstatistik Bürosu

Bu grubun yıllık değişimlerine bakıldığında yeni konutlarda enflasyon yüzde 20,3, otomotiv yakıtında yüzde 32,1 oranında artış gösterdi. Yeni konutlar için yıllık enflasyonun 1999 yılından bu yana ölçümlenen verilerin en yüksek seviyesi olduğu bildirildi.

Marquardt, inşaat malzemeleri, yüksek navlun maliyetleri, yüksek inşaat faaliyetleri ve işçi kıtlığıyla yeni inşa edilen konutların fiyat artışlarının devam ettiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Son çeyrekte eyalet tabanlı konut inşaat programlarından daha az hibe ödemesi yapıldığını, bunun da yükselişi etkileyen bir başka etken olduğunu bildirdi.

Enflasyonda otomotiv yakıt serisinin üst üste dördüncü çeyrekte rekor seviyeye ulaştığı, akaryakıt fiyatlarının tüketim indirimi nedeniyle Nisan ayındaki düşüşün ardından Mayıs ve Haziran aylarında keskin bir şekilde yükseldiğini söyledi.

Yılın ikinci çeyreğinde gıda grubu yüzde 2, mobilya, ev eşyası ve hizmetler grubu yüzde 2,5 artış gösterdi. Gıda fiyatlarındaki yükselişte yüzde 7,3’le sebze, yüzde 1,4’le yemek ve paket yiyecekler, yüzde 3,7’yle meyve grubu katkı sağladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.