Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya’da Enflasyon 1990’dan Bu Yana En Yüksek Seviyede

Yüksek enflasyon ülkeler için en önemli sorun olmaya devam ediyor. Avustralya’da bugün açıklanan verilere göre enflasyon 32 yılın zirvesinden inmedi.
Avustralya’da Enflasyon 1990’dan Bu Yana En Yüksek Seviyede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya İstatistik Bürosu, 2022 yılı mali son çeyreğine ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,9, bir önceki yılın son çeyreğine göre yüzde 7,8 oranında artış gösterdi. Yıllık enflasyon 1990 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Yapılan açıklamada son dört çeyrekte, gıda, otomotiv yakıtı ve yeni konut inşaatı fiyatlarının artması nedeniyle enflasyonda güçlü artışların olduğu belirtildi. Hizmet enflasyonu yıllık bazda yüzde 5,5 ile 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Yeni Konut Fiyatlarındaki Artış Hızı Yavaşladı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Avustralya İstatistik Bürosu

Yüksek işçilik ve malzeme fiyatları yeni konut fiyatlarını artırmaya devam etse de Eylül çeyreğindeki rekor artıştan düşüşe geçtiği belirtildi. Son çeyrekte devlet teşviklerinin artmasıyla yeni konut fiyatlarındaki artış hızının yavaşlamaya başladığı ifade edildi. Bu grupta enflasyon yıllık bazda yüzde 10,7 oldu.

2022 son çeyrekte yiyecek ve alkolsüz içeceklerde yıllık enflasyon yüzde 9,2, alkol ve tütünde yüzde 4,4, giyim ve ayakkabıda yüzde 5,3, mefruşat, ev eşyası ve hizmetlerinde yüzde 8,4, sağlıkta yüzde 3,8, ulaşımda yüzde 8, iletişimde yüzde 1,3, eğitimde yüzde 4,6 oranında artış gösterdi.

Bir önceki çeyreğe göre değerlendirildiğinde yiyecek ve alkolsüz içeceklerde enflasyon yüzde 0,9, alkol ve tütünde yüzde 1,2, giyim ve ayakkabıda yüzde 2,6, konutta yüzde 1,9, mefruşat, ev eşyası ve hizmetlerinde yüzde 1,8, sağlıkta yüzde 0,8, ulaşımda yüzde 1,7 ve eğitimde yüzde 0,1 arttı.

GCM Yatırım Banner

İletişimde ise yüzde 0,1 oranında düşüş oldu.

Kırpılmış ortalama TÜFE yıllık yüzde 6,9, çeyreklik yüzde 1,7 oranında artışı işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.