Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya’da Ekonomiyi Tehdit Eden Şap Hastalığı Alarmı

Avustralya'da uyarı sinyali veren şap hastalığı, hayvancılık endüstrisi için tehlike kaynağı. Uzmanlar tedbir alınmazsa ekonomiye büyük zarar vereceğini belirtiyor.
Avustralya’da Ekonomiyi Tehdit Eden Şap Hastalığı Alarmı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya genelinde yeniden artmaya başlayan Covid-19 vakalarının yanında, her geçen yeni bir salgın ortaya çıkıyor.

Avustralya da şu sıralarda şap hastalığı konusunda sıkıntı yaşıyor. Uzmanlar söz konusu hastalık için alarma geçilmesi konusunda uyarıda bulunurken, bu sürecin ekonomiye maliyeti de hesaplandı.

Et ve Hayvancılık Derneği Genel Müdürü Jason Strong, hastalığın Avustralya kıyılarına ulaşmasının hayvancılık endüstrisi için felaket olacağını söyledi.

The Herald ve The Age raporunda, hastalığın Avustralya hayvancılık sektörü üzerindeki etkisinin hafife alınmaması gerektiği konusunda uyarı yapılmasına, Strong’dan eleştiri geldi.

“Farkında olmak, endişe duymak ve hazırlıklı olmak ile alarma geçmek ve paniklemek arasında büyük bir fark olduğunu düşünüyorum” ifadesini kullanan isim tedbir alınması ancak panik yapılmaması görüşünde.

GCM Yatırım Banner

Şu an yapılması gereken her şeyin yapıldığını belirten Strong, hastalığın yayılması durumunda Avustralyalıların en az zararla kurtulacağını fakat asıl etkisinin ihracat tarafında yaşanacağını dile getirdi.

İhracat Geliri Tehlike Altında

Ülkede sığır ve koyun etinin dörtte üçünün ihraç edildiği ve kırmızı et sektöründen her yıl 32 milyar dolar kazanıldığı açıklandı.

Avustralya Et Endüstrisi Konseyi Başkanı Patrick Hutchinson,  şap hastalığının hayvancılık endüstrisi için dehşet verici olduğunu dile getirdi.

En büyük sorunun Avustralya’ya giren enfekte gıda ürünleri olduğuna, bunların da hayvanlar tarafından tüketilerek riskleri artırdığına dikkat çekti.

Söz konusu hastalığın yayılması durumunda, Avustralya ekonomisine 80 milyar dolar zarar vereceği tahmin ediliyor.

Şap Hastalığı Nedir?

Şap hastalığı çift tırnaklı hayvanlarda görülen; çok bulaşıcı ve zoonotik karaktere sahip viral bir enfeksiyonudur. Bulaş oranı çok yüksek olan hastalık, ekonomik ve ticari yönden verdiği zararlar bakımından büyük önem taşır.

Hastalık koyun ve keçilerde hafif seyirli olurken, sığırlarda daha ağır seyreder. Bu nedenle hayvancılık ihracatı büyük olan ülkelerin ekonomileri için risk oluşturan bir hastalıktır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.