Yatırım yapmaya başla!

Avustralya’ya Gönderilen McLaren Senna’lar Potansiyel Olarak Yangın Riski Taşıyor!

Özel bir gösteride alev alan Senna ile tespit edilen bir hatadan dolayı Avustralya örneklerine geri gelin çağrısı yapıldı!
Avustralya’ya Gönderilen McLaren Senna’lar Potansiyel Olarak Yangın Riski Taşıyor!

Bu durum, alışık olduğumuz bir araç geri çağırması değil. Genel olarak hiper araç üreticilerinden bu gibi haberleri çok duymayız. Lamborghini, Centeranio’da çıkan bir üretim hatasından dolayı geri çağırmıştı. Basitti ancak sonuçta Lambo bir modelini servislere davet etmişti. McLaren’ın Ayrton Senna’nın anısına yaptığı hiper otomobili Senna‘nın Avustralya’ya gönderilen partisinde tehlikeli yaratacak bir hata bulundu.

Avustralya Tüketici ve Rekabet Komisyonu’na gelen bazı belgeler, sürücüye bağlı olmayan, aracın motor kısmında oluşabilecek yangın ve patlamalardan söz edildi. Boru ve kablolama hatası olarak söylenen imalat hatasının araca farklı etkiler de yapabileceği söylendi.

Avustralya’da Senna’nın 13 örneği bulunuyor.

13 adet Senna’nın hepsi McLaren mühendis ve teknisyenleri tarafından incelemeye alınacak. 4.0L çift turbo V8‘de oluşan hatanın ne olduğunu açacak olursak; araç motorunun kablo demetinin bir kısmının etrafına sarılı metal koruma ısı kalkanının, sürtünmeye maruz kalabileceği ve kablo demeti içerisindeki tellerin zarar görebileceği aktarıldı.

Senna’da oluşabilecek hatanın etkileri burada bitmeyerek, kablo sürtünmesi gerçekleşmesi durumunda motor komple yanabilir, egzoz sisteminde kalıcı hasarlar ve potansiyel olarak araç güç üretemez denildi. Olduğu takdirde trafik kazası ve araç içerisindeki insanların zarar görmesinin mümkün olduğu söylendi.

McLaren Senna’daki hata bir pistte sürülen örneğinin motorunun yanmasıyla bulunmuş. Temmuz ayında eski McLaren Formula 1 sürücüsü Gerhard Berger‘in sahibi olduğu Senna, Avustralya Grand Prix’sinde düzenlenen bir gösteriye götürülmüş ve nadir model bir anda alev almış. Neyse ki acil müdahale ile araç söndürülmüş ve sürücüsü kurtarılmış.

Bizim de buradan anladığımız potansiyel olarak Senna’nın yalnızca Avustralya değil, tüm dünyadaki örneklerinde bu motor kablolama hatasının çıkma ihtimali var. McLaren cephesinden tüm dünyadaki Senna kullanıcılarına bir çağrı yapılacak mı henüz kesin değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum