Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Piyasaları 12 Yılın En Düşük İşsizliğine Rağmen Ekside

Güne yatay başlayan Avustralya borsa endeksi ardından değer kaybetti. İşgücü piyasasında iyileşmeyi gösteren veriler de düşüşü engelleyemedi.
Avustralya Piyasaları 12 Yılın En Düşük İşsizliğine Rağmen Ekside
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya İstatistik Bürosu, 2021 Temmuz dönemine ait işgücü istatistiklerini yayımladı. Haziran’da %4,9 olan işsizlik oranı, Temmuz’da %4,6’ya geriledi. Piyasanın beklentisi %5 gelmesi yönündeydi.

Bu oran 15 Ocak 2009 tarihinde kaydedilen %4,5’lik işsizlikten bu yana görülen en düşük seviye oldu. Nüfusun %66’sı işgücüne katılım sağlarken, bu oran ekonomistlerin beklentisini karşıladı.

Ülkede tam zamanlı istidam 4,2 bin azaldı. Genel istihdam ise 46 bin düşüş beklentisine karşın 2,2 bin artış gösterdi.

Avustralya ana borsa endeksi istihdamdaki artış ve işsizlikteki düşüşe rağmen ekside fiyatlanıyor.
S&P/ASX 200 %0,43 Ekside
Kaynak: MarketWatch

Sidney Borsası’nın S&P/ASX 200 (AXJO) endeksi, Perşembe günü 7.502,1 puanla yatay açılış yaptı. İşlemlerin başlamasıyla birlikte 7.429,2 puana sert geriledi. Ardından toparlanma gösterse de açılıştaki seviyeyi yakalayamadı.

TSİ 08.20 itibarıyla %0,43 düşüşle, 7.469,50 puandan işlem görüyor. Altında yer alan şirket hisselerinin 103 tanesinde azalış, 88 tanesinde artış meydana geldi. %1,17 primli işlem gören Pilbara Minerals Ltd (PLS), endeksin en aktif hissesi oldu.

Yatırımcısına en fazla kazandıranlarda ilk üç sırada %17,87 artışla NRW Holdings (NWH), %13,74’le Chorus Ltd (CNU) ve %8,43’le Netwealth Group Ltd (NWL) yer alıyor.

En çok gerileyenlerde %7,48’le Codan (CDA) başı çekerken, onu %6,16’yla Mineral Resource (MIN) ve %6 ile Fortescue Metals Group (FMG) izledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu