Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya’nın Önemli Ekonomik Veri Haftasına GSYİH Düşüşü Damga Vuracak

Çarşamba günü ikinci çeyrek GSYİH verisini açıklayacak Avustralya, bu hafta başka önemli rakamlarını da yayımlayacak. Beklenen rakamlarla ilgili tahminler aşağıda;
Avustralya’nın Önemli Ekonomik Veri Haftasına GSYİH Düşüşü Damga Vuracak
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekte beklentilerle uyumlu olarak yüzde 0,3 daralma kaydeden Avustralya ekonomisi için önemli bir hafta başlıyor. Çünkü Çarşamba günü açıklanacak GSYİH verileriyle birlikte Avustralya’nın şimdiye kadarki en büyük düşüşünü bildirmesi bekleniyor.

Temmuz sonunda yaptığı açıklamada Avustralya Hazine Bakanlığı da ikinci çeyrekte yüzde 7’lik rekor düşüşün beklendiğini belirtmişti. Öte yandan bu hafta açıklanacak veriler arasında Avustralya MB’den özel kredi verileri, Temmuz ayı konut fiyatları, iş stokları, satışları ve gelirleri ile ilgili veriler, Haziran çeyreği için cari hesap ve devlet maliyesi verileri var.

ShareCafe’nin haberine göre RBA (Avustralya MB) yarın arka arkaya altıncı ay boyunca para politikasını beklemede bırakacak.

Halen “izle ve bekle” modunda olan RBA’nın politika odağının büyük ölçüde maliye politikası, özellikle de işler için devam eden desteğin boyutu üzerinde kaldığı söylendi.
Avustralya GSYİH Bekleniyor
Kaynak: Trading Economics

AMP Capital’in Baş Ekonomisti Dr. Shane Oliver da RBA’nın ekonomiyi olabildiğince uzun süre desteklemek için nasıl hazırlandığını bir kez daha vurgulayacağını söyledi. Haftalık notunda da şöyle görüş bildirdi:

“İyileşme hızı konusundaki belirsizlik ve Melbourne’un kilitlenmesinden kaynaklanan riskler göz önüne alındığında, RBA muhtemelen oranlar konusundaki güvercin rehberliğini tekrarlayacak ve gerekirse daha fazlasını yapacaktır.”

RBA’nın faiz oranı artırmasının en az üç yıl uzakta olduğunu sözlerine ekledi.

Çarşamba günü açıklanacak ulusal veriler hakkında ise şöyle konuştu:

“Haziran çeyreği GSYİH verilerinin, koronavirüsün ekonomiye darbesinin bir sonucu olarak, İkinci Dünya Savaşı sonrasında çeyreklik bazda %5,9’luk rekor bir düşüş veya yıllık bazda %5,2’lik bir düşüş göstermesi bekleniyor. Bu, Mart çeyreğinde %-0,3’lük düşüşün pozitif bölgeye revize edilmediği varsayıldığında, 1990’ların başından bu yana ilk kez resesyona doğru bir düşüşü teyit edecek ki bu oldukça mümkün.”

Ancak bunun uzun zamandır öngörüldüğünü dolayısıyla hiç kimse için sürpriz olmaması gerektiğini belirtti. Çünkü Avustralya’nın ilk çeyrek GSYİH’si için yapılan tahminler, ülkenin yaklaşık 30 yılın ilk resesyonuna doğru ilerlediğini göstermişti.

Ayrıca muhtemelen yüzde 10’luk bir çeyreklik düşüş yönünde beklentilerden daha ılımlı olduğunu bildirdi.

Beklenen GSYİH verisini karşılaştırılabilir ülkelere atıf yaparak ABD’deki yüzde 9,1, Euro Bölgesi’ndeki yüzde 12,1, İngiltere’deki yüzde 20,4 ve Japonya’daki yüzde 7,8’lik düşüşten daha hafif olacağının da üzerini çizdi. Moody’s da Cuma günkü notunda Avustralya GSYİH’sinin önceki çeyrekteki yüzde 0,3’lük düşüşün ardından Haziran çeyreğinde yüzde 6,8 daralacağını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu