Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Merkez Bankası Sürpriz Kararının Nedenini Açıkladı

Bu ay beklentilerin altında artırım yaparak piyasaları şaşırtan Avustralya Merkez Bankası, kararının gerekçelerini açıkladı.
Avustralya Merkez Bankası Sürpriz Kararının Nedenini Açıkladı
Yorum

Bu ay beklentilerin altında 25 baz puanlık faiz artırımıyla piyasaları şaşırtan Avustralya Merkez Bankası (RBA), Ekim toplantısının tutanaklarını yayımladı. Küçük artırımıyla küresel sıkılaşma hızının gerisinde kaldığı söylense de RBA, daha fazla artışın muhtemel olduğunu ve enflasyonu hedefe döndürmek için gereken her şeyin yapılacağını belirtti.

RBA, beklentilerin yarısı kadar faiz artırımıyla oranı yüzde 2,6’ya çıkarmasının gerekçelerini açıkladı. Avustralya politika yapıcılarına göre karar, küresel ve yerel ekonomik yavaşlama riski nedeniyle alındı.

Sonuçta ABD Merkez Bankası (FED) başta olmak üzere küresel merkez bankaları tarihi ve beklentilerin üzerinde faiz artırımları yaparken Avustralya, oranlarda küçük bir hamle yaptı.

Yine de borçlanma maliyetlerini Temmuz 2013’ten bu yana en yükseğe çıkardı. Tutanaklarda bankanın faizi 25 baz puan artırarak dokuz yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 2,6’ya yükseltmeden önce iki seçeneğin değerlendirildiği aktarıldı.

50 baz puanlık artışla devam etme argümanları enflasyonist ortamdan ve enflasyon beklentilerine yönelik risklerden kaynaklanırken sonunda üyeler daha küçük bir artışın faydalarını kabul etti.

RBA Başkan Yardımcısı Michele Bullock, son küçük adımı için küresel piyasalara yönelik korkunç görünüm dahil çok sayıda faktörün dikkate alındığını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu