Yatırım yapmaya başla!

Avustralya Merkez Bankası Haziran Toplantısında da Faizleri Değiştirmedi

Son dört para politikası toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmeyen Avustralya Merkez Bankası, %0,25’de sabit tuttu.
Avustralya Merkez Bankası Haziran Toplantısında da Faizleri Değiştirmedi

7 bin 221 koronavirüs vakası ve 103 can kaybı ile pandemiden daha az etkilenen Avusturalya’nın Merkez Bankası (Reserve Bank of Australia) faiz kararını açıkladı. Dün başlayıp bugün sona eren toplantının ardından politika faiz oranında değişikliğe gidilmediği bildirildi. Banka piyasanın beklentilerine paralel olarak faiz oranını %0,25’te sabit bıraktı.

RBA son üç toplantıda olduğu gibi Haziran toplantısında da faiz oranında değişikliğe gitmedi.

%2-3 arasında enflasyon hedefi olan Avustralya Merkez Bankası Mayıs toplantısında da faiz oranını değiştirmeyerek %0,25’te bırakmıştı. 1990 yılında %17,5 olan politika faiz oranı o tarihten bu zamana kadar kademeli bir düşüş gösterdi.

Bu oran 2019’un sonunda %0,75 seviyesindeydi. Mart ayı toplantısında 25 baz puanlık indirim ardından %0,50’ye çekilen faiz oranı, aynı ay içerisinde olağanüstü toplanılarak çeyrek baz puanlık daha indirim yapıldı. Böylelikle son dört toplantıda belirlenen oran %0,25 olarak kaldı.

Avustralya Merkez Bankası Faiz Oranları
Kaynak: Avustralya Merkez Bankası

Başkan Philip Lowe yaptığı açıklamada koronavirüsün küresel ekonomiye etkilerine değindi. Ülkelerde enflasyon oranının düştüğünü, kısıtlamalar nedeniyle birçok insanın işsiz kaldığını söyledi.

Bazı piyasa koşullarının kırılganlığı devam etmesine karşın finans alanında toparlanmanın başladığını söyleyen Lowe, oynaklığın azalması ile birlikte şirketlerin de önünü daha rahat görebildiklerini kaydetti.

Philip Lowe: Banka 3 yıllık Avustralya Devlet Menkul Kıymetleri getirisi hedefine ulaşmak için her şeyi yapacaktır.

Philip Lowe AçıklamasıBugüne kadar 50 milyar $ tahvil alımı yaptıklarını söyleyen Merkez Bankası Başkanı tahvil piyasalarının işlevini canlı tutmak için alımları artırmaya hazır olduklarını belirtti. İstihdam ve enflasyon hedefi doğrultusunda hareket edildiğinin altını çizen Lowe, ülkede yetkili mevduat kabul edilen kuruluşların bugüne kadar 6 milyar dolarlık vadeli finansman aracı kullandığını açıkladı.

Avusturalya ekonomisinin 1930 yılındaki büyük buhrandan bu yana en zorlu dönemi yaşadığını, Nisan ayında 600 binden den fazla insanın işini, kaybettiğini yatırım planlarının ertelendiğini veya iptal edildiğini söyledi.

Koronavirüsün etkisinin hanehalkı harcamalarını da zayıflattığını belirten Başkan, tüm olumsuzluklara rağmen gerilemenin beklenenden daha az olmasının da mümkün olduğuna dikkat çekti. Vakalarda düşüş olması ve kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte bası tüketici harcamalarında iyileşme olduğunu dile getirdi.

Avustralya Vaka Sayısı
Kaynak: Worldometer

Ülkede salgının pik yaptığı tarih Mart ayının son haftası olarak görülüyor. Mayıs boyunca ise günde 10 ila 30 arasında yeni vaka bildirildi. Son olarak bir Haziran’da 9 yeni vaka açıklandı.

Avustralya salgını büyük ölçüde kontrol altına almayı başarmış gibi görülüyor. Başkan Lowe, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun ekonomide toparlanmayı en iyi şekilde sağlamak, hanehalkının gelirini artırmak ve işletmeleri desteklemek amacıyla elinden geleni yapmaya devam edeceğini söyledi.

Avustralya doları, Türk lirası karşısında yeniden yükselişe geçmiş durumda.
Avustralya doları
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kur saat 09:37’de %0,01 artıda 4,6389’dan işlem görüyor. Bir aylık hareket geçmişine baktığımızda 7 Mayıs’ta 4,69’a çıktıktan sonra düşüşe geçmiş ve 4,40’lara kadar inmişti. 20 Mayıs’tan itibaren yeniden yükselişe geçen kur 4,64’e kadar çıktı. RBA Başkanı kurul toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada para biriminin durumu hakkında bir şey söylemedi.

RBC Capital Markets baş ekonomisti Su-Lin Ong, Avustralya gayrisafi yurt içi hasılası hakkında yaptığı yorumda pozitif sinyallerin alınmaya başlandığını dile getirdi. Öte yandan bazı ekonomistler ilk çeyrekte ülke ekonomisinde daralma beklediğini ve 30 yılın ilk resesyonunun yaşanabileceğini söyledi.

Capital Economics analisti Marcel Thieliant, son haftalarda Covid-19 genel tablosunda iyileşme olmasıyla birlikte ekonomik görünümde de daha pozitif beklenti içinde girdiklerini belirtti.

Fakat diğer yandan işsizlik oranının yılın üçüncü çeyreğinde %9’a çıkmasını beklediklerini sözlerine ekledi. %7 seviyesinin altının 2020 yılına kadar görülmesinin zor olduğu ve tam istihdam konusunda zor günlerin yaşanacağını kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum