Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Avustralya MB Faiz Değiştirmezken Tahvil Programını Genişletti

Avustralya Merkez Bankası aylık para politikası açıklamasında, nakit oranını yüzde 0,1'de tutacağını belirterek ülkenin ekonomik iyileşmesi için daha fazla yardıma ihtiyaç duyulacağına işaret etti.
Avustralya MB Faiz Değiştirmezken Tahvil Programını Genişletti

Avustralya Merkez Bankası, yaygın olarak beklendiği üzere Şubat toplantısında faizi %0,1’lik rekor düşük seviyede değiştirmeden bıraktı. Banka faizi bu seviyeye Kasım’da yüzde 0,25’lik rekor düşükten çekmişti. Politika yapıcılar tahvil alım programlarını 100 milyar Avustralya doları daha uzatacaklarını ve oranları en az 2024 yılına kadar bekletme sözü verdiklerini söylediler.

Merkez bankası ayrıca önemli bir kısa vadeli konunun, hanelerin ve işletmelerin, bazı COVID destek önlemlerinin azaltılmasına nasıl uyum sağladıkları ve harcamaları desteklemek için daha güçlü bilançolarını ne ölçüde kullanacakları olduğunu bildirdi.

GSYİH ile ilgili olarak RBA, hem 2021 hem de 2022’de büyüme beklediğini belirterek yüzde 3,5 toparlanmaya işaret etti.
Avustralya Merkez Bankası Faiz
Kaynak: RBA

Açıklamaya göre GSYİH’nin şimdi bu yılın ortasında 2019 sonu seviyesine dönmesi beklenirken böyle olsa bile ekonominin bir süre önemli miktarda yedek kapasite ile çalışması bekleniyor.

İşsizlik oranı geçtiğimiz yirmi yılda olduğundan daha yüksek seyrediyor ve düşmesi beklenirken temel senaryo, işsizliğin bu yıl sonunda yüzde 6 civarında ve 2022 sonunda yüzde 5,5 olacağını öngörüyor.

Ücret ve fiyat baskıları bastırılmaya devam ederken TÜFE’nin Aralık çeyreğine göre yıl içinde sadece yüzde 0,9 arttığı söylendi. Ücretlerin de (Ücret Fiyat Endeksi ile ölçüldüğü üzere) kayıtlardaki en düşük oranda arttığı eklendi.

Hem enflasyon hem de ücret artışının toparlanması beklenirken bunun ancak kademeli olarak gerçekleşeceği ve ikisinin de önümüzdeki birkaç yıl içinde yüzde 2’nin altında kalacağı söylendi.
Avustralya Enflasyon 4Ç20
Kaynak: Trading Economics

Merkez senaryoya ek olarak Kurul, virüs ve aşıların yaygınlaştırılmasıyla ilgili olumlu ve olumsuz senaryoları da değerlendirdi. Buna göre sağlık cephesiyle ilgili hayal kırıklığı yaratan haberler iyileşmeyi ve işsizliğin azaltılması için beklenen ilerlemeyi geciktirecek.

Öte yandan, daha olumlu sağlık sonuçlarının tüketici harcamalarını ve yatırımlarını artırması ve şu anda beklenenden daha güçlü bir büyümeye yol açması mümkün.

RBA Başkanı Philip Lowe; aşılardaki ilerleme nedeniyle son aylarda küresel ekonomik görünümün iyileştiğini savunurken yolun inişli çıkışlı ve belirsiz kalacağını aktardı.

Ülkeye ilişkin şöyle dedi: “Avustralya’da ekonomik toparlanma sürüyor ve daha önce beklenenden daha güçlü. İstihdamda güçlü bir büyüme ve işsizlik oranında yüzde 6.6’ya hoş bir düşüş yaşandı.”Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum