Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya MB Ekonomiyi Desteklemek için Faizi %0,1’lik Tarihi Düşük Seviyeye İndirdi

Avustralya Merkez Bankası faizi yüzde 0,25’ten yüzde 0,1’e indirirken Başkan Lowe, kurumun istihdamı ve ekonomiyi desteklemek için bir dizi ek tedbir kararı aldığını söyledi.
Avustralya MB Ekonomiyi Desteklemek için Faizi %0,1’lik Tarihi Düşük Seviyeye İndirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya Merkez Bankası (RBA) faiz oranını yüzde 0,1’e indirdi ve daha geniş bir niceliksel genişlemeyi takip edeceğini söyledi.

Yüzde 0,1’lik oran şimdiye kadar kaydedilen en düşük faiz oranı olurken Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, Avustralya’nın yüksek bir işsizlik dönemiyle karşı karşıya olduğu düşünüldüğünde RBA’nın işlerin yaratılmasını desteklemek için elinden geleni yapmaya kararlı olduğunu dile getirdi.

Bunun yaklaşık yüzde 0,1’lik üç yıllık getiri hedefine ulaşmak için 100 milyar dolarlık devlet tahvilinin satın alınmasını içerdiği eklendi. RBA, bu yıl faiz oranlarını üç kez indirdi. Ocak 2020’de, resmi oran yüzde 0,75 ile 65 baz puan daha yüksekti.

Şubat’ta oranı yüzde 0,75’te bırakan RBA, Mart’ta yüzde 0,5’e ve Nisan’da yüzde 0,25’e çekmişti.
Faizi %0,1’lik Tarihi Seviyeye İndiren Avustralya MB, Ekonomiyi Desteklemeye Devam Edecek
Kaynak: RBA

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, para politikasına ilişkin açıklamasında kesintinin arkasındaki gerekçenin daha fazla Avustralyalıya kredi sağlamak olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

“Kurul, bugünkü toplantısında, istihdam yaratmayı ve Avustralya ekonomisinin salgından kurtulmasını desteklemek için bir dizi ek tedbir kararı aldı. Avustralya’da yüksek bir işsizlik dönemiyle karşı karşıya olan Rezerv Bankası, iş yaratılmasını desteklemek için elinden geleni yapmaya kararlıdır.

Cesaret verici bir şekilde, son ekonomik veriler beklenenden biraz daha iyi oldu ve kısa vadeli görünüm üç ay öncesine göre daha iyi. Yine de iyileşmenin hala inişli çıkışlı olması ve uzatılması bekleniyor ve görünüm virüsün başarılı bir şekilde kontrol altına alınmasına bağlı kalıyor.”

Küresel ekonominin ilk virüs salgınlarını atlatırken iyileşmenin en çok Çin’de geliştiğini belirtti.
Avustralya Ekonomisi Resesyon
Kaynak: Trading Economics

Fakat çoğu ülkede üretimin, salgın öncesi seviyelerin oldukça gerisinde kaldığını ve son virüs salgınlarının, özellikle Avrupa’da görünüm için aşağı yönlü bir risk oluşturduğunun üzerini çizdi. Avustralya’da ekonomik iyileşmenin sürdüğünü ve Victoria’daki kısıtlamalara rağmen artık Eylül çeyreğinde pozitif GSYİH büyümesi beklendiğini belirtti.

Zaten Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı da kısa süre önce yaptığı açıklamada resesyon sona erdiğini belirtmişti. Yine de Lowe, salgın öncesi çıktı düzeyine ulaşmanın biraz zaman alacağını ekledi.

Merkezi senaryoda, GSYİH büyümesinin Haziran 2021’e kadar yıl boyunca yaklaşık yüzde 6 ve 2022’de yüzde 4 olması beklenirken işsizlik oranının yüzde 8’in biraz altında zirveye ulaşacağı öngörüldü. 2022 sonunda işsizlik oranının yüzde 6 civarında olacağı tahmin edildi. Hem istihdam hem de enflasyona ilişkin görünüm göz önüne alındığında, parasal ve mali desteğin bir süre için gerekli olacağının üzerini çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu