Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Avustralya Kasım’da Ağustos’tan Bu Yana En Küçük Ticaret Fazlasını Verdi

İthalat ve ihracat verilerini açıklayan Avustralya’nın ticaret fazlası Kasım ayında 5,02 milyar Avustralya dolarına geriledi. Rakam, Ağustos ayından bu yana en küçük ticaret fazlası oldu.
Avustralya Kasım’da Ağustos’tan Bu Yana En Küçük Ticaret Fazlasını Verdi

Avustralya’dan mal ve hizmet ihracatı, artan küresel talebin ortasında Kasım 2020’de bir ay öncesine göre yüzde 3 artarak yedi ayın en yüksek seviyesi olan 36,39 milyar Avustralya dolarına yükseldi. Kırsal mal ihracatı, et ve et hazırlıkları sayesinde yüzde 6 artarak 3,59 milyar Avustralya doları oldu.

Kırsal mal ihracatı, et ve et hazırlıkları sayesinde yüzde 6 artarak 3,59 milyar Avustralya doları oldu. Hizmet ihracatı ise turizmle ilgili hizmetler ve seyahatte görülen artışlarla birlikte yüzde 2 artarak 5,19 milyar Avustralya dolarına ulaştı.

Bununla birlikte parasal olmayan altın ihracatı da yüzde 45 artışla 2,88 milyar Avustralya doları oldu.
Avustralya Kasım İhracat
Kaynak: ABS

Kırsal olmayan malların satışları neredeyse değişmedi ve metal cevherleri ve minerallerin satışlarının yüzde 2 düşmesiyle 24,68 milyar Avustralya doları seviyesinde gerçekleşti. Avustralya’ya mal ve hizmet ithalatı ise koronavirüs kaynaklı kısıtlamaların hafifletilmesinin ardından iç talebin daha da güçlenmesiyle, bir önceki aya göre yüzde 10 artarak dokuz ayın en yüksek seviyesi olan 31,37 milyar Avustralya dolarına ulaştı.

Tüketim malı alımları, ağırlıklı olarak tüketime yönelik yiyecek ve içecekler ve endüstriyel olmayan ulaşım ekipmanı nedeniyle yüzde 4 artarak 9,63 milyar Avustralya doları oldu.

Buna ek olarak ara malı ve diğer ticari mal ithalatı, nakliye ekipmanı parçalarının yönlendirmesiyle yüzde 4 artarak 9,33 milyar Avustralya doları oldu.
Avustralya Kasım Ticaret Fazlası
Kaynak: ABS

Sermaye malları ise makine ve endüstriyel teçhizat ve telekomünikasyon teçhizatı alımları sayesinde yüzde 31 artarak 7,99 milyar Avustralya doları oldu. Bu arada hizmet ithalatı yüzde 4 artarak 3,90 milyar Avustralya dolarına yükseldi. Avustralya’nın ticaret fazlası, bir önceki ay aşağı doğru revize edilen 6,58 milyar Avustralya dolarından Kasım 2020’de 5,02 milyar Avustralya dolarına düştü.

Rakam, 6 milyar Avustralya doları fazla yönündeki tahminlerin gerisinde kaldı. Bu, devam eden COVID-19 kesintisinin ortasında bazı ülkeler yeni bir enfeksiyon dalgası yaşarken Ağustos ayından bu yana en küçük ticaret fazlasıydı.

Çünkü İhracat yüzde 3 artarak yedi ayın en yüksek seviyesi olan 36,39 milyar Avustralya doları, ithalatsa yüzde 10 artarak dokuz ayın en yüksek seviyesi olan 31,37 milyar Avustralya dolarına çıktı. Yılın ilk on bir ayı göz önüne alındığında, ticaret fazlası 2019’un aynı dönemindeki 64,80 milyar Avustralya dolarından 65,47 milyar Avustralya dolarına yükseldi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum