Yatırım yapmaya başla!

Avustralya’da İşsizlik Ekim’de %7’ye Çıkarken İstihdam Güçlü Arttı

Avustralya’da işsizlik oranı Ekim’de yüzde 7’ye yükselirken istihdamdaki güçlü artış uzmanlardan övgü aldı. Detaylar şu şekilde;
Avustralya’da İşsizlik Ekim’de %7’ye Çıkarken İstihdam Güçlü Arttı

Avustralya istatistiktik ofisi (ABS) tarafından yapılan açıklamaya göre ülkedeki işsizlik oranı çok sayıda sakinin işte daha fazla saat kazanmasına veya iş bulmasına rağmen Ekim ayında yüzde 7’ye çıktı.

Eylül ayındaki yüzde 6,9’luk oranın ardından gelen yüzde 7’lik Ekim ayı işsizliğinin istihdamdaki artışa rağmen gerçekleşmesi dikkat çekti. Avustralya’nın işsizlik oranı geçen ay daha fazla insan iş aradıkça yükselse de Victoria’nın koronavirüs kilitlemesi hafifledikçe işe alınan kişi sayısında güçlü bir artış oldu.

İşsizlerin sayısı ay içinde yaklaşık 26 bin arttı ve katılım oranı -iş arayanların oranı- Ekim ayındaki yüzde 64,9’dan yüzde 65,8’e yükseldi. Bunun temel nedeni, JobKeeper maaş sübvansiyon programındaki kişilerin artık iş aramak zorunda olmaları ve dolayısıyla işgücünün bir parçası olarak sayılmaları oldu.

Ancak ekonomistleri şaşırtacak şekilde, işverenlerin hem tam hem de yarı zamanlı rollerde daha fazla insanı işe almasıyla Ekim ayında 178 bin 800 iş yaratıldı.
Avustralya İstihdam Ekim
Görsel Kaynak: Investing

Tam zamanlı işler 97 bin artarken, yarı zamanlı işler 81 bin 800 kişi arttı. Eksik istihdam oranı -daha fazla saat isteyenler- yüzde 11,4’ten yüzde 10,4’e düştü. Victoria’nın kilitlenmesi nedeniyle Eylül ayında yaklaşık 42 bin 500 iş kaybedildi.

ABS’de çalışma istatistikleri başkanı olan Bjorn Jarvis, kilitlenmelerin kalkmasıyla birlikte çalışma saatlerinin arttığını söyleyerek Ekim ayında istihdamda ve çalışılan saatlerde güçlü bir kazanç olduğunu belirtti.

“Bu güçlü artış, Ekim ayında istihdamın Mart ayının yalnızca yüzde 1,7 altında olduğu anlamına geliyor ve işgücü dışından yeniden istihdama dönen büyük bir insan akışını yansıtıyor. Cesaret verici bir şekilde, istihdamdaki artışa, özellikle saatlerin yüzde 5,6 arttığı Victoria’da, çalışılan saatlerde güçlü bir artış eşlik etti.” dedi.

Çalışılan saatler 1,69 milyon saatten 1,71 milyon saate yüzde 1,2 artarken yıl boyunca yüzde 3,4 düştü.
Avustralya İşsizlik Ekim
Kaynak: ABS

Eyaletler ve bölgeler arasında, Tazmanya en yüksek işsizlik oranına sahipti. Buradaki işsizlik oranı Eylül’deki yüzde 7,6’dan Ekim’de yüzde 8,2’ye yükseldi. ABC’nin haberine göre ekonomistler Covid kaynaklı resesyonun ardından rakamları övdü.

BIS Oxford Economics’in Baş Ekonomisti Sarah Hunter, Victoria’daki kısıtlamaların hafifletilmesinin Ekim ayında istihdamda büyük artışa yol açtığını ve eyaletin istihdamdaki genel artışın 81 bin 600’ünü oluşturduğunu söyledi.

“Başlık figürü işgücü piyasasında devam eden kayıpların bir kısmını gizlese de veriler, olumlu sağlık sonuçlarının ve mali ve parasal desteğin hepsinin faaliyette bir toparlanmaya yardımcı olduğunu açıkça gösteriyor” dedi.

“Pandeminin kontrol altında kaldığını, özellikle de Güney Avustralya’daki mevcut kilitlenmenin oradaki salgını söndürdüğünü varsayarsak, iyileşme 2021’e kadar devam etmelidir.” ifadelerini ekledi. CommSec‘in Baş Ekonomisti Craig James, iş piyasası görünümünün iyileşmeye devam ettiğini ve hiçbir eyalet veya bölgede istihdam edilen insan sayısında bir düşüş görülmediğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum