Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya İş Dünyası Güveni Ocak’ta 10’a Sıçrarken Koşullar Kötüleşti

Avustralya NAB iş dünyası güven endeksi Ocak ayında 5'ten 10'a yükselerek 2021’ye iyimser başladı. Ancak iş koşulları 16'dan 7'ye düştü.
Avustralya İş Dünyası Güveni Ocak’ta 10’a Sıçrarken Koşullar Kötüleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya’nın tarım dışı sektörlerinde yerli firmaların durumunu belirleyen iş dünyası güven endeksi, Aralık ayının yukarı doğru revize edilmiş 5’inden Ocak 2021’de 10’a sıçradı. Son okuma, ekonomi COVID-19’dan toparlanma ivme kazandıkça uzun vadeli ortalamanın oldukça üzerinde geldi.

National Australia Bank (NAB) iş dünyası güven endeksi raporunda duyarlılık en çok rekreasyon ve kişisel sektörde gelişirken bunları finans ve işletme hizmetleri, toptan satış ve üretim izledi. İşletmeler de ticaret koşullarının çok güçlü bir Kasım ve Aralık sonrasında uzun vadeli ortalama seviyelere geri döndüğünü bildirdi.

Diğer yerlerde geri kazanılan aktivite seviyesinin temel göstergeleri -kapasite kullanımı ve sermaye-virüs öncesi seviyelerin biraz altında kalsa da mütevazı kazançlar elde etti.
Avustralya NAB İş Dünyası Güveni Ocak 2021
KAYNAK: NAB

Kapasite kullanımının aynı zamanda kişisel hizmetlerin bazı sektörlerinin kısıtlamalardan etkilenmeye devam ederken perakendenin son yıllara göre daha yüksek bir seviyede faaliyet gösterdiği yerler olan diğer ekonomik verilerde gözlemlenen sonuçları yansıttığı aktarıldı.

“Hal böyleyken söz konusu koşullar, bu ayki düşüşe rağmen ortalamanın üzerinde seyrediyor ve öncü göstergeler yükselmeye devam ediyor, anket devam eden bir toparlanmaya işaret etmeye devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Diğer taraftan NAB iş dünyası güven endeksi Ocak’ta 10’a yükselirken iş dünyası koşulları 16’dan 7’ye geriledi.
Avustralya NAB Anket Perakende Toptan Satış Koşul
Kaynak: NAB

Bazı detaylara bakıldığında alım satım koşulları 22’den 11’e düştü. Kârlılık koşulu 13’ten 9’a düştü. İstihdam durumu da 10’dan 3’e düştü. NAB Group Baş Ekonomisti Alan Oster; koşullar Aralık’ta görülen güçten gerilese de işletmelerin yıla daha iyimser bir şekilde başladığını söyledi.

Daha da önemlisinin istihdam koşullarının olumlu bölgede kalması olduğunu belirterek genel anlamda işletmelerin işgücünü genişletmeye devam ettiğini aktardı.

Oster’ın açıklamasına göre koşullardaki düşüş, kısıtlamaları kolaylaştırdıkça küçük kazançlar sağlamaya devam eden rekreasyon ve kişisel hizmetlerde küçük bir gelişme dışında, sektörler genelinde geniş tabanlı kaldı. Genel olarak, trend açısından koşullar perakendede en güçlü, inşaatta en zayıf durumda kaldı ve onu kişisel hizmetler izledi.

NAB’dan Andrew Irvine, son anketin Avustralya iş dünyasında gördüğü iyimserliğe daha fazla güç kattığını söyledi. AAP’ye verdiği demeçte, “COVID-19’dan toparlanmamızın iş odaklı olacağını her zaman söylemiştik ve bunun perakendenin başı çekmesiyle gerçekleştiğini görüyoruz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu