Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeni Vakaların Ekonomisini Tehdit Ettiği Avustralya, İş Desteğini 6 Ay Uzattı

Ülkedeki yeni vakalar ekonomiyi tehdit ederken Avustralya Başbakanı, iş desteği programının 6 ay uzatıldığını duyurdu. Detaylar aşağıda;
Yeni Vakaların Ekonomisini Tehdit Ettiği Avustralya, İş Desteğini 6 Ay Uzattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya, ülkedeki yeni Covid-19 vakaları ekonomiyi tehdit ederken iş desteğini artırmaya karar verdi. Hükümetin, ücret sübvansiyonlarını genişletmek için 16,8 milyar Avustralya doları harcayacağı duyuruldu.

Reuters’ın haberine göre ülkenin güneydoğusundaki yeni enfeksiyonların artması ekonomiyi durgunluk içinde bırakmakla tehdit ederken Avustralya’nın iş desteğini artıracağı bildirildi. İlk başta 30 Eylül için planlanan altı aylık programın genişletilmesinin, 70 milyar Avustralya doları değerindeki plandan sert bir çıkış endişelerini yatıştırdığı söylendi.

Çünkü Avustralya’nın altı aylık programının bitişinin, ülkenin 30 yıl içindeki ilk resesyonunu uzatacağı tahmin ediliyordu.
Avustralya İlk Çeyrek
Kaynak: Trading Economics

RBA Başkanı Philip Lowe de Avustralya ekonomisinin bir dizi uyarıcı önlemin durduğu Eylül’de kritik bir noktaya çarpabileceği ve mali teşviki çok erken çekmemenin önemli olduğu konusunda aylar önce uyarıda bulunmuştu.

Altı aylık JobKeeper programının planlanan dönemde işlerin iyiye gitmemesi durumunda planın genişlemesi ya da değişmesi gerekebileceğini vurgulamıştı. Ancak 28 Mart 2021’e kadar sürecek yeni program kapsamında sübvansiyonların azaltılacağı ve yaklaşık 1 milyon işçiyi kapsamasının beklendiği aktarıldı.

Başbakan Scott Morrison, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, bu desteklerin küçültülmesi gerektiğini çünkü asla kalıcı olacak şekilde tasarlanmadıklarını dile getirdi.
Avustralya Koronavirüs 20 Temmuz
Kaynak: Worldometers

Avustralya Mart ayında destek programını etkilenen işçilere 15 günde bir 1500 Avustralya doları seviyesinde ödemeyle başlatmış, program sadece gündelik vardiyalarda çalışanlar da dahil olmak üzere tüm çalışanları kapsamıştı.

Ölçeklendirilmiş sübvansiyonlar altında ise hak sahiplerinin 15 günde bir 1200 Avustralya doları alacağı, haftada 20 saatten az çalışanların her iki haftada bir 700 dolar alacağı belirtildi. 1 Ocak’tan itibaren ödemelerin iki haftada bir sırasıyla 1.000 ve 650 Avustralya dolarına düşeceği kaydedildi.

Ücret takviyeleri 3,5 milyon Avustralyalıya yardım etti ve yaygın sosyal mesafe kısıtlamalarının işletmeleri felç etmesinden sonra zordaki ekonomiyi desteklediği görüldü.

Ancak Morrison, gündelik işçilere fazla ödeme yapmadan ekonomiye yeterli desteği sağlamak için değişikliklerin yapılması gerektiğini söyledi. Morrison hükümetinin işsizlik yardımlarını düzelteceğini de belirtirken ödemelerin süreceğini ancak yarıdan fazla azaltılacağını ekledi.

Avustralya Merkez Bankası hem ücret hem de işsizlik desteğinin devamını memnuniyetle karşıladı. Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe Salı günü yaptığı konuşmada; “Her ikisi de hane halklarına ve işletmelere önemli destek sağlıyor, ikisi de ekonomiye maliyetli iz bırakılmasının azaltılmasında önemli bir rol oynuyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu