Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Avustralya Göstergesi Merkez Bankası Tutanaklarıyla 11 Ayın En Yükseğine Çıktı

Avustralya göstergesi S&P / ASX 200 endeksi, bugünü yüzde 0,7’lik artışla 6,917’de 11 ayın en yükseğinde tamamladı. RBA’nın tutanakları artışı destekledi.
Avustralya Göstergesi Merkez Bankası Tutanaklarıyla 11 Ayın En Yükseğine Çıktı

Avustralya Merkez Bankası, beklentilerle uyumlu olarak Şubat toplantısında nakit oranını %0,1 ile rekor düşük seviyede değiştirmeden bıraktı. Açıklanan toplantı tutanakları, merkez bankasının enflasyon ve işsizlik hedeflerine ulaşılmadan önce bir süre çok önemli parasal desteğe ihtiyaç duyulacağını gösterdi.

Avustralya göstergesi S&P / ASX 200 endeksi bugün ikinci seans için yükselerek Avustralya saatiyle 15:15’te 35 puan veya %0,5 artışla 6.904’e bir yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Avustralya göstergesindeki artış, dünya çapındaki hükümetlerin ve merkez bankalarının ekonomilerini COVID-19’dan kurtarmaya desteklemeye devam edeceklerine dair iyimserlikle gerçekleşti.
Avustralya Göstergesi 16 Şubat Kapanış
Kaynak: MarketWatch

Gün içinde 6,917.3 puana kadar çıkan endeks, günü 48 puan ya da %0,70 artışla tamamladı. Gösterge endeksin yıl başından bu yana kazancı ise yüzde 5,01 seviyesine ulaştı.

Çin endeksleri Ay Yeni Yılı için hala tatildeyken Madenciler BHP ve Rio Tinto yüzde 2,5’in üzerinde artışla başı çekti. Bu arada dün 30 bin rekoru kıran Nikkei yüzde 1,9, Hong Kong göstergesi Hang Seng de %1,4 arttı.

Bugün açıklanan RBA tutanaklarında kurul, Avustralya’da istihdamda güçlü bir büyüme ve işsizlik oranında hoş bir düşüş olduğunu kaydetti.
Avustralya MB Faiz
Görsel Kaynak: Trading Economics

Bunun Avustralya’nın sağlık cephesindeki başarısı ve çok önemli mali ve parasal destekle desteklendiğini ekledi.

Enflasyonu daha rahat seviyelere yükseltmek için işgücü piyasasında önemli ve sürekli bir sıkılaştırma gerekeceğine inanan ve bunun başarılması yıllar alabilecek zor bir görev olduğunu belirten RBA, pandeminin ücretlere kendi kısıtlamalarını getirmesinden önce de ücret artışının yıllarca fazla bastırıldığını kabullendi.

Aynı zamanda Avustralya Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyeleri ülke ekonomisinin Covid-19 salgınından beklenenden daha hızlı bir şekilde iyileşmekte olduğunu savundu.

Tutanaklar, salgını tedavi etmek için çok sayıda aşının geliştirilmesinin küresel ekonomide iyileşme sağladığını da gösterdi. Kurul ayrıca Avustralya hükümeti ve eyaletler ve bölgeler tarafından ihraç edilen 100 milyar Avustralya doları ek tahvil alma programı Nisan ortasında tamamlandığında ekstra 100 milyar tahvil alımına karar verdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum