Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Avustralya Faiz için 2024 Sözünü Yinelerken Hisseler Kazançlarını Tersine Çevirdi

Avustralya hisseleri, günü ekside tamamlarken 52 haftanın en yükseğinin epey altında kalmaya devam etti.
Avustralya Faiz için 2024 Sözünü Yinelerken Hisseler Kazançlarını Tersine Çevirdi

Avustralya’nın gösterge S&P/ASX 200 Endeksi, bugün ekside kapanarak kazançlarını tersine çevirdi. Buna göre endeks, günü 57,10 puan ya da 0,84 düşüşle 6,714.1 seviyesinde tamamladı.

Kapanış puanı, 6,938’e işaret eden 52 haftanın en yükseğinin epey altında kaldı.

Hisselerdeki düşüşün ardında ABD ekonomisinin aşırı ısınması ve Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık paketi dahil planlanan devasa harcamaların ardında enflasyon endişeleri vardı.

Önceki kapanışı 6,771.2 seviyesinde yapan S&P/ASX 200 Endeksi, gün içinde 6,714.1 ile 6,806.5 aralığında hareket etti.
Avustralya Asx 10 Mart 2021
Kaynak: MarketWatch

İlk saatlerde daha yüksekte seyrederken öğleden sonra düşüş hızlandı. Nihayetinde günün en düşük seviyesinde kapanış yaptı. Böylelikle Avustralya göstergesinin yakın vadeli getirileri eksiye düştü. 1 yılda yüzde 17,26 kazandıran endeks, yıl başından bu yana ise yüzde 1,93 getiri sağladı.

Ancak 3 ay, 1 ay ve 5 günlük performanslarının hepsinde ekside görünüyor.

Endeksin 3 aylık kazancı yüzde eksi 0,21’ken 1 aylık yüzde eksi 2,08 ve 5 günlük yüzde eksi 1,52 seviyesinde. Avustralya Merkez Bankası da bugün faiz oranını rekor düşük seviyede tutmaya devam edeceğini açıkladı.

2024’ten önce ücret artışını enflasyon hedefiyle tutarlı görme ihtimali olmadığını belirten Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, dolayısıyla faizi en az 2024’e kadar mevcut seviyesinde bırakacaklarını belirtti. Aynı zamanda 3 yıllık getiri hedefine bağlılığı sürdürdüklerini ekledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum