Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

RBA Başkanı: Avustralya Ekonomisi Eylül’de Kritik Bir Noktaya Çarpabilir

RBA Başkanı, Avustralya ekonomisinin Eylül'de kritik bir noktaya çarpabileceğini belirterek mali uyaranların erken çekilmemesi gerektiği konusunda uyardı.
RBA Başkanı: Avustralya Ekonomisi Eylül’de Kritik Bir Noktaya Çarpabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

RBA Başkanı, Avustralya hükümetinin Covid-19’dan etkilenen işletmelere yardım için getirdiği JobKeeper ödemesinin (maaş destek programı) genişletilmesi gerektiğini savundu.

Mart sonunda sunulan altı aylık ve 130 milyar dolarlık maaş destek programının Eylül’deki bitiş tarihinin ötesine geçebileceğini ya da potansiyel olarak farklı bir biçimde devam edebileceğini bildirdi.

Ülkenin ulusal yayın kuruluşu ABC’nin haberine göre Philip Lowe, Avustralya ekonomisinin bir dizi uyarıcı önlemin durduğu Eylül’de kritik bir noktaya çarpabileceği ve mali teşviki çok erken çekmemenin önemli olduğu konusunda uyardı.

Mayıs ayının başlarında 3 aşamada yeniden açılacağı duyurulan Avustralya ekonomisine ilişkin konuşan Lowe, bugünkü açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Kilit gözlem, dünyanın çok belirsiz olduğu ve bence ne olacağını, ekonominin nasıl olacağını dört aylık zaman içinde söylemek için henüz çok erken. Ancak ekonomik faaliyetteki mevcut düşüşten çıkmazsak, JobKeeper programının nasıl başka bir şeye dönüştüğüne dair bir tartışma olacak ve olmalıdır.”

Avustralya Koronavirüs Günlük tablo
Kaynak: Worldometer

Bununla birlikte Lowe, ekonominin başlangıçta korkulandan daha iyi durumda olabileceğini ve RBA’nın Mayıs’ta kaybedilen çalışma saatleri tahminini yüzde 20’den yüzde 15’e düşürdüğünü ekledi. Fakat ekonomi yavaşça açıldıkça perakende ve ağırlama sektöründeki bazı işler geri gelse de inşaat ve profesyonel hizmetler gibi sektörlerde işlerin düşmeye başladığını da belirtti.

GCM Yatırım Banner

Altı aylık JobKeeper programının üç aylık değerlendirmesinden memnun olduğunu kaydeden Lowe, altı aylık dönemde işlerin iyiye gitmemesi durumunda planın genişlemesi ya da değişmesi gerekebileceğini vurguladı.

RBA’nın Mart ayında sunulan finansal sistem destek paketinin iyi performans gösterdiğini belirterek faiz oranlarının yıllarca (işsizlik oranı %4,5’e düşene kadar) %0,25’te kalabileceğini söyledi.
Avustralya İşsizlik Nisan %6,2
Kaynak: Trading Economics

Lowe, yüzde 4,5’lik orana işaret ederek tam istihdam sağlayana kadar faiz artırmayacaklarını ve sürdürülebilir bir şekilde (enflasyon için) yüzde 2-3 hedef aralığında olduklarını ekledi. Avustralya “çok yakında” bir iyileşme görmezse, işgücü piyasasında kalıcı hasar riskinin artacağı konusunda da uyardı.

Daha önceki keskin ekonomik krizlerden işgücü piyasasında iz kaldığını vurgulayarak işsiz kalan insanların yeniden iş bulmakta zorlandıklarını ve sonrasında uzun vadeli işsizlik yaşandığını ifade etti.

İşgücü piyasasının şu anda ciddi bir değişim içinde olduğunu ve işsizlik oranının piyasanın sağlığı için en iyi gösterge olmadığını belirten Lowe, JobKeeper programı sayesinde binlerce kişinin hala istihdam edilmiş sayılmasını gerekçe gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.