Paylaşım

Avustralya Dünyanın En Uzun Elektrikli Arabaları Şarj Edebilen Otoyolunu Yapıyor!


 

Avustralya, elektrikli arabalara yönelik büyük projesini açıkladı. Planlar gerçekleşirse Avustralya dünyanın en uzun ve sistemli yoluna sahip olacak. İşte haberimizin detayları...

Daha düne kadar elektrikli arabaların olacağı hayal gibi gelirken şimdi ise gündemde, araçların giderken en rahat nasıl şarj edileceği konuşuluyor. Baş döndürücü hızda ilerleyen elektrik motorlu otomobillere alternatif şarj etme sistemleri geliyor. Bu alanda ilk adım kabin şeklinde, belirli lokasyonlara koyulan şarj üniteleri ile başlamıştı.

Bu sistem halen devam etsede bunun yanında daha basit doldurma şekilleri geliştiriliyor. Bugünün teknolojisinde düşünülen “giderken şarj etme” sisteminin önümüzdeki 10 yıl içerisinde devreye gireceği bildirildi. Otobanlarda kullanılacak yeni nesil şarj üniteleri için şimdiden yol şirketleri de planlar yapmaya başlamış.

Giderken şarj eden yolların ilk adım, Amerikan Qualcomm şirketinden gelmişti. Gelen haberlere göre şirketin bu işe kitlendiği ve yatırım çoğunluğunu bu kısma kaydırdığı söyleniyor.

Gelecekte, yolların yapımı sırasında zemine belli aralıklarla elektrikli yastıkların döşenmesi bekleniyor. Böylelikle araçlarınız her hangi bir kabloya ihtiyaç duymadan giderken şarj edilebilecek.

Bu yeni teknoloji için de ilk adımı atan otomobil firması Renault olmuş.

Bu kısma kadar anlattıklarımız bu adımı atan ilk firmalardı. Şimdi ise batarya doldurabilen yolların en uzunu geliyor.

Avustralya’nın bu projesi kıtanın güney kısmına 1242 mil yani 2 bin km uzunluğunda bir yolu kapsıyor. Süper karayolunda büyük ihtimal şarjınız hiç bitmeyecektir.

Queensland Elektrikli Süper Otoyolu 18 şehir ve birçok kasabayı kaplayacağı söyleniyor.

Bu projeden sorumlu Avustralya Ulaştırma Bakanı Steven Miles “Şarj edebilen yolların kullanmak için ilk önce insanları elektrikli arabalara yönlendirilmesi gerekiyor. Yapacağımız süper elektrikli otoban tamamen ücretsiz olacaktır” dedi.

Bizim hibrid olayına daha yeni idrak ettiğimiz şu zamanlarda diğer ülkeler tamamı elektrikli arabalar için şarj yolları yapmaya başladılar. Hızla ilerleyen bu alanda firmaların, özellikle Tesla markasının inanılmaz çıkışını görüyoruz. Tesla’nın kurucusu Elon Musk; elektrikli otomobil satış sayısının 2020 yılında 3 katına çıkacağını söyledi

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın