Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin Gerilimiyle Avustralya Doları ve Demir Cevheri Fiyatları Yükseliyor

Çin ile bir ticaret gerginliği yaşayan Avustralya'da demir cevheri fiyatları para biriminin dolar karşısında rekor yükselişine neden oldu.
Çin Gerilimiyle Avustralya Doları ve Demir Cevheri Fiyatları Yükseliyor

Çin ile Avustralya arasında devam eden gerginlikler ticareti etkilemeye devam ediyor. En son geçen hafta Perşembe günü Çin’in Avustralya şarabına geçici sübvansiyonlar koymaya hazırlandığı söylenmişti. Gerilimlerin gün geçtikçe artması ise demir cevheri fiyatlarının artmasına neden olurken, Avustralya dolarına rekor getirdi.

AUD/USD paritesi, geçen haftanın son işlem gününde 0,75 doları geçerek, 2018 Haziran’dan bu yana görülen en yüksek seviyeyi kaydetmişti.
AUD/USD Paritesi Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

11 Aralık’ta 0,7571 dolara kadar yükselen parite, haftayı 0,7535 dolardan sonlandırdı. Yeni haftaya ise yükselişle 0,7543 dolardan başlangıç yaptı. Açılışın ardından 0,7558 dolara kadar yükseldikten sonra 0,7524 dolara kadar geriledi. Daha sonra %0,17 oranında yükselişle 0,7549 dolardan işlem görmeye başladı.

Avustralya doları TL karşısında da %0,40 yükselişle 5,9437 liradan işlem görüyor. Yılbaşından bu yana dolar karşısında %8 civarında değer kazanan Avustralya dolarının, Çin gerilimiyle yükselen demir cevheri fiyatlarına bağlı yükseldiği biliniyor.

National Australia Bank Ekonomi ve Piyasalar Müdürü Tapas Stricklang, “Geçen hafta emtia fiyatları yükselişi ve Port Hedland’daki hava durumu da dahil olmak üzere bir dizi etken nedeniyle demir cevheri fiyatlarındaki artışla birlikte AUD Cuma günü Asya’da 0,7570’in üzerinde işlem görmeye devam ediyor,” dedi.

Analistler, Çin’den gelen talep arttıkça demir cevheri fiyatlarının yükseldiğini ve diğer etkenlerle daha da canlandığını söylüyorlar.
Dalian Emtia Borsası Demir Cevheri Vadelileri Yükseliş
Kaynak: DCE.com.cn

Azalan arz ve dünyanın en büyük üreticisi olan Avustralya’yı vuran fırtınaların neden olduğu kesintiler nedeniyle demir cevheri fiyatlarının yükseldiği biliniyor. Çin’in Dalian Emtia Borsası’ndaki demir cevheri vadeli işlemleri, Cuma günü neredeyse %10 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Tarihte ilk kez ton başına 1000 yuanı geçti.

ANZ Research’ten Hayden Dimes, yüksek fiyatları Çin’den gelen güçlü talebe bağladı. World Steel Association’a göre; Avustralya, 2019 yılında dünyanın toplam deniz yoluyla yapılan sevkiyatlarının yaklaşık %60’ını oluşturdu.

Dimes, “Mali teşvik tedbirleri nedeniyle Çin talebinin beklenenden daha güçlü olduğuna şüphe yok. Ancak daha fazla arz kesintisi tehdidi bunu hızlandırıyor,” ifadelerini kullandı. Çin ekonomisi kısmen teşvikleri altyapıya yönlendirerek körüklenen koronavirüsün en kötü darbesinden büyük ölçüde kurtuldu. Bu durum, çelik yapımında kullanılan bir bileşen olan demir cevherine olan talebi artırdı.

Çin Avustralya ihracatının çoğuna yönelik yaptırımlar uygularken, bir yandan da ülkenin demir cevherinin çoğunu satın alan taraf oluyor.
Avustralya'nın Çin'e Demir Cevheri İhracatı
Kaynak: ABC.gov.au

Avustralya Commonwealth Bank tarafından yayımlanan bir notta, “Yükselen demir cevheri fiyatları, Avustralya ile Çin hükümeti ilişkilerindeki daha fazla kötüleşme dahil olmak üzere AUD’nin kötü haberleri görmezden gelmesine yardımcı oluyor,” ifadelerine yer verildi. Emtia fiyatları, Avustralya dolarının gerçeğe uygun değerinin en önemli etkenlerinden birisidir.

Bankanın madencilik ve enerji emtiaları araştırma direktörü Vivek Dhar, “Avustralya’nın demir cevheri ihracatının %80-85’ini Çin’in karşılamasıyla ülkenin demir cevheri ihracatındaki mevsimsel olmayan düşüş, Çin’in Avustralya’dan ithalatı kısıtlamayabileceği endişelerini artırdı,” dedi.

Avustralya’nın demir cevheri ihracatı, önceki dört haftaya kıyasla 4 Aralık’ta sona eren haftada yaklaşık 56,1 düştü. Dhar bunun yılın bu zamanı için alışılmadık olduğunu söyledi. Ayrıca Çin’e kömür ve bakır konsantresi ihracatının da resmi olmayan kısıtlamalarla endişe yarattığını belirten Dhar, henüz demir cevheri için aynısının söylenemeyeceğine dikkat çekti.

Emtia ve para birimi cephesinde bu gelişmeler yaşanırken, Asya’da işlemler yükselişe işaret etti ve Çinli Şanghay Kompozit %0,43 oranında yükselişle işlem görüyor.
Şanghay Kompozit %0,43 Yükseliş
Grafik: MarketWatch

Haftaya hafif artıda başlayan endeks, açılışın ardından yükselmeye başladı. Günü 3338,63 – 3364,31 puan aralığında sürdüren endeks, pozitif bölgede hareket ediyor. Geçen haftaki performansının ardından haftalık getirisi %1,61 oranında negatif bölgede yer alırken, yılbaşından bu yana %10,22 yükseldi.

Çin’in diğer göstergesi Shenzhen Komponent ise %0,71 oranında yükselişle 13.649,91 puandan işlem görüyor. Haftaya yükselişle başlayan endeks, 13.511,78 – 13.651,85 puan aralığında dalgalandı. Shenzhen Komponent’in 5 günlük getirisi %2,31 oranında eksideyken, yılbaşından bu yana %30,87 kazandırdı.

Avustralya göstergesi ise haftaya yükselişle başladıktan sonra günün kapanışını %0,26 oranında artıda 6660,2 puandan gerçekleştirdi. Günü 6645,7 ile 6693,7 puan aralığında gerçekleştiren S&P/ASX 200 endeksi, yılbaşından bu yana %0,38 oranında değer kaybetti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum