Yatırım yapmaya başla!

Avustralya Doları Küresel İyimserlikle 11 Ayın Zirvesine Ulaştı

Piyasalar küresel iyimserliği fiyatlarken, Avustralya doları 11 ayın zirvesini tazeleyerek, kazancını artırdı.
Avustralya Doları Küresel İyimserlikle 11 Ayın Zirvesine Ulaştı

Avustralya ekonomisi, koronavirüs pandemisine bağlı olarak 2020 yılının ilk çeyreğinde %0,3 oranında daraldı. Tahminler doğrultusunda küçülen ülkede, toplam 7267 vaka ve 102 ölüm sayısı bulunuyor. Avustralya’nın salgın için erken önlem alması, süreci nispeten kontrollü bir şekilde atlatmasını sağladı.

Ülke ekonomisinin açılmasıyla güçlenen Avustralya doları, bugünkü işlemlerde küresel iyimserlikten yararlanarak 11 ayın zirvesine ulaştı.
AUD/USD 11 Ayın Zirvesi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

AUD/USD paritesi, bugünkü işlemlere 0,7020 seviyesinden başladıktan sonra, yükselişe geçti ve TSİ 03:10’da 0,7042 dolara ulaştı. Bu seviye 11 ayın en yüksek seviyesi olarak kaydedilirken, 19 Temmuz 2019’da görülen 0,7082 doların ardından yeni yüksek seviye oldu.

Parite, 19 Mart 2020 tarihinde 0,5508 dolara kadar geriledikten sonra güçlü bir toparlanma eğilimi gösterdi. O tarihten bu yana istikrarlı bir yükseliş gösteren parite, 11 ayın zirvesinin ardından gerilemeye başladı. TSİ 11:44 sularında %1,45 oranında ekside 0,6921 dolarda seyrediyor.

Avustralya dolarının TL karşısındaki değeri ise %1,59 oranında ekside 4,6998 lirada seyrediyor. Avustralya doları kuru, 19 Mart’ta 3,5821 liraya kadar geriledikten sonra yükselişe geçti ve TL’deki zayıflıkla yükseldi. Bugünkü işlemlerde ise hızlı bir geri çekilme gösteriyor.

Avustralya doları gibi Yeni Zelanda dolarında da yeni zirveler görülmeye başlandı ve küresel iyimserlik iki para biriminin güçlenmesine yaradı.
NZD/USD Paritesi Toparlanma
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

NZD/USD paritesi, bugünkü işlemlerde açılışın ardından 0,6580 dolara kadar yükseldi. Bu seviye, 24 Ocak’ta görülen 0,6630 dolarlık zirvenin ardından en yüksek seviye olarak kaydedildi. Parite, 19 Mart tarihinde 0,5469 dolara kadar geriledikten sonra sakin bir toparlanma eğilimi gösterdi.

18 Mayıs itibarıyla daha güçlü bir yükseliş kaydeden parite, TSİ 11:55 sularında %1,17 oranında ekside 0,6486 dolarda seyrediyor. Yeni Zelanda dolar kuru ise %1,18 oranında ekside 4,4090 liradan alıcı buluyor.

Her iki para birimi de hem yurt içi hem de yurt dışında yeniden açılan ekonomilerdeki ilerlemenin bir parçası olarak yükseliş kaydediyor. Son açıklanan veriler de ekonomik iyileşmeye dair sinyaller veriyor.

Avustralya’daki ticari faaliyetlerin ve güvenin, Nisan ayındaki büyük düşüşün ardından Mayıs’ta iyileştiği sonucu alındı. Ancak hala 50 sınırının altında seyrediyor.
Avustralya İş Faaliyetleri ve Güveninde Toparlanma
Kaynak: National Australia Bank

Ulusal Avustralya Bankası’nın iş güveni endeksi, Nisan ayında -46 seviyesine işaret ederken, Mayıs ayında -20’ye yükseldi. Tahminler ise -32 düzeyinde açıklanması yönündeydi. Hem beklentileri hem de bir önceki ayın düşüşünü yenen veri, ülkedeki ekonomik toparlanma için iyi bir işaret oldu.

İstihdam sektöründeki toparlanma da ülke için iyimserlik getirdi. Nisan ayında rekor düşüş kaydeden iş ilanları, Mayıs ayında istikrar kazandı. Ancak yine de işgücü piyasasında bir süre daha zayıflığın devam edeceği yorumu yapıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum