Yatırım yapmaya başla!

RBNZ’nin Faiz İndirimi Avustralya Dolarına 10 Yılın En Düşük Seviyesini Gösterdi!

Avustralya doları ABD doları karşısında değer kaybına uğrayarak son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi.
RBNZ’nin Faiz İndirimi Avustralya Dolarına 10 Yılın En Düşük Seviyesini Gösterdi!

Dünya genelindeki merkez bankaları güvercin para politikasına yönelirken, bu sabah Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) da bu adımı takip etmiş ve 50 baz puanlık bir faiz indirim kararı almıştı.

Bununla birlikte politika faizini mevcut seviyesi %1.50’den rekor düşük seviye olan %1’e çeken banka, 25 baz puanlık indirim beklentilerini aşmıştı.

RBNZ’nin bugünkü 50 baz puanlık indirimi beklentilerin üzerinde gelirken, bankanın politika faizini %1’e çekmesi Avustralya dolarına tarihi bir düşüş yaşattı.

Avustralya Doları Tarihi Bir Düşüş YaşadıSon yıllarda ABD doları karşısında sürekli değer kaybeden Avustralya doları, RBNZ gelişmeleriyle son 10 yılın en düşük seviyesi olan 66,77 sente geriledi. Daha çık bir ifadeyle, bir Amerikan doları karşısında 66,77 sent olan Avustralya doları, en son 2009 yılında gördüğü rekor düşük seviyeyi yakalamış oldu.

Bu sert düşüşünün ardından hafif toparlanma eğilimine yönelen Avustralya doları, 66,98 sent civarından işleme alınmaya başladı. Diğer taraftan ticaret fazlası Haziran ayında tarihi seviyelere yükselen Avustralya’nın bu durumu ülke ekonomisine tam ihtiyaç duyduğu bir zamanda katkı sağlamıştı.

1970’li yıllardan bu yana ilk kez cari hesap fazlası sağlayan ticaret fazlası, ülkedeki hane halkı harcamaları zayıflığını dengelemeye yardımcı oldu. Ülkenin İstatistik Bürosu tarafından gelen açıklamaya göre, Haziran ayın ilişkin ticaret fazlası tahminleri 6 milyar Avustralya doları idi.

Ülkenin ticaret fazlası tahminlerin çok üzerinde bir rakam olarak, %30’luk bir artışla 8 milyar Avustralya dolarına tırmanmıştı.

Ülkenin Ticaret Fazlası Tahminlerin Çok Üzerinde GerçekleştiDiğer taraftan Avustralya 10 yıllıklarının faizi de 9 baz puanlık düşüşle %0,95 seviyesinde kaydedildi. Ayrıca ABD-Çin arasındaki gerilim artarken küresel piyasalarda hisseler karışık seyretti. ABD’nin 10 yıllık hazine bonoları ise 2016 yılının Ekim ayından bu yana en düşük seviyesini gördü.

Ayrıca RBNZ tarafından bugün alınan para politikası kararının beklenti üzerinde gelmesi Yeni Zelanda dolarına %2’den fazla değer kaybı getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum