Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya Covid Riskleri Nedeniyle Asgari Ücrete Çok Küçük Artış Yaptı

Avustralya’da asgari ücret artışı istenenden az yapılırken, daha yüksek bir artışın zaten kötü durumdaki iş piyasasını kötü etkileyebileceği söylendi.
Avustralya Covid Riskleri Nedeniyle Asgari Ücrete Çok Küçük Artış Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya’nın Fair Work Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, asgari ücretin 1 Temmuz’dan itibaren haftada 753,80 dolara yükseltileceği, bunun yüze 1,75’lik artışı temsil ettiği bildirildi.

Yapılan duyuruya göre asgari ücret seviyeleri saatte 19,84 ABD dolayı ya da yılda 39,198 ABD dolarına yükseltilecek. Temizlik ve perakende çalışanları gibi işçiler için artışın, işveren grupları tarafından savunulan küçük artışların bile aşağısında olduğu söylendi.

İki haftada 1.507,60 dolarlık yeni asgari ücretin, COVID-19’dan etkilenen işletmeler için iki haftada 1.500 dolarlık JobKeeper ücret sübvansiyonundan çok az yüksek olduğu görüldü.

GCM Yatırım Banner

Cuma sabahı kararı açıklayan endüstriyel hakem başkanı Iain Ross, COVID-19’un işgücü piyasasında benzeri görülmemiş bir şok yarattığını söyledi.

“Kararımızda Avustralya ekonomisinin önemli bir gerileme yaşadığını ve durgunluğa gireceğinin neredeyse kesin olduğunu belirtiyoruz ki bu neredeyse 30 yıldır bir ilk” diyen Ross, söz konusu durumun nedeninin Covid-19 ve salgını önleyici kısıtlamalar olduğunu söyledi. İşçileri temsil eden Avustralya Sendikalar Konseyi, haftalık asgari ücretin haftada 29.63 dolar artarak 770,43 dolara çıkartılmasını istemişti.

Ross, bu istekle ilgili olarak önerilen artışın; işten çıkarma ve düşük vasıflılar ile genç işçilerin istihdam olanaklarını olumsuz etkileme riski taşıdığını kaydetti.
Avustralya İşsizlik Mayıs %7,1
Kaynak: ABS

ACTU Sekreteri Sally McManus, enflasyonun altındaki bir seviyede asgari ücret artışının maaş kesintisi anlamına geldiğini dile getirdi. Avustralya ücretleri, Mart 2009’dan bu yana yılda yüzde dörtten fazla artmazken çalışanlar 2013 başından bu yana yıllık ücret artışının yüzde üçten daha az olması nedeniyle hayal kırıklığı yaşıyordu.

Öte yandan endüstriyel hakemin kararı, resmi işgücü verilerinin Mayıs ayında işsizlik oranının Ekim 2001’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 7.1’e yükseldiğini göstermesinden bir gün sonra açıklandı. COVID-19 kapanışlarının ikinci tam ayında, 227.700 kişinin ya işini kaybettiğini ya da iş aramaktan vazgeçtiği görüldü.

Katılım oranı düşmeye devam etti ve Nisan ayında yüzde 63,6 olan düşük seviyeden Mayıs ayında yüzde 62,9 seviyesine geriledi. Nisan ayının işsizlik oranı ise yüzde 6,2’den yüzde 6,4’e revize edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.