Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Yanında Olan Avustralya Çin’li WeChat’i Yasakladı!

Çin’in ünlü mesajlaşma ve mobil ödeme uygulaması WeChat’in Avustralya’da silahlı kuvvetler tarafından kullanılması yasaklandı. İşte ayrıntılar;
ABD’nin Yanında Olan Avustralya Çin’li WeChat’i Yasakladı!

Ünlü mesajlaşma ve mobil ödeme uygulaması, Çin’de Whatsapp’a getirilen yasağın ardından çok daha popüler olmuş, Tencent bünyesindeki hizmetin kullanıcı sayısında kayda değer bir artış yaşanmıştı.

Öyle ki mobil ödeme özelliği sayesinde akıllı cüzdan olarak da kullanılan uygulama, geçtiğimiz günlerde 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşmayı başarmıştı. Ancak Avustralya’dan gelen yasakla birlikte WeChat’in bu mutluluğunun üzerine büyük bir gölge düştü. Zira uygulama, güvenlik kaygıları nedeniyle engellendi.

Avustralya Savunma Bakanlığı, ülkedeki casusluk faaliyetleri ile ilgili endişeleri öne sürerek WeChat’in kullanımını engelledi.

Avustralya Savunma Bakanlığı WeChat YasakladıÇünkü Bakanlık, yetkililer ve personel tarafından kullanılan cihazlarda yetkisiz yazılım kullanımına izin vermiyor. Ve getirilen engelin nedeninin, Avustralya Güvenlik İstihbarat Teşkilatı‘nın eski Savunma Bakanlığı Sekreteri Dennis Richardson’ın tespit ettiği yabancı casusluk faaliyetlerinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Ayrıca Richardson’ın Çin casuslarının ülke içinde çok aktif olduğunu söylemesinden ileri geldiği düşünülüyor.

Savunma Bakanlığı Sekreteri Dennis Richardson Çin YorumuÖte yandan; WeChat Avustralya’da yasaklanan tek uygulama da değil! Zira sosyal medya devi Facebook ile Whatsapp da yetkililer tarafından güvenli olup olmadıkları hususunda değerlendiriliyor. Öte yandan; bu haber akıllara geçen yıl ABD’nin Çin drone’larına getirdiği yasağı hatırlattı.

Keza ABD Çin’in dev drone üreticisi DJI’nın drone’larının ABD ordusu tarafından kullanılmayacağını duyurmuş, buna gerekçe olarak da güvenlik endişelerini göstermişti.

ABD ile Çin Arasındaki Soğuk SavaşABD’nin dijital casusluk ve siber güvenlik açıklarını öne sürerek getirdiği yasağa göre; DJI’ya ait yazılım, pil, donanım gibi bütün bileşenler sistemlerden tamamen kaldırılacaktı. Ayrıca birçok Çinli teknoloji şirketinin de ülkede büyük bir inceleme altında olduğunu belirtelim. Örneğin; AT&T ve Verizon tarafından reddedilen Huawei’nin karşısına ABD’de pek çok engel getiriliyor.

Hatta FBI, CIA ve NSA liderlerinin de aralarında olduğu ABD istihbarat liderlerinin, ABD’lilere Çinli üreticiden ürün veya hizmet satın almayı önermediklerini açıkladıkları söylenmişti.

ABD Avustralya'ya Çin Konuusnda UYarıda Bulunduİlaveten; Trump Çin’in casusluk yapmasını önlemek amacıyla ülkenin yerli ve milli 5G ağı kurması gerektiğini savunuyor.

Hatta geçtiğimiz haftalarda Avustralya basınında, ABD yetkililerinin ülkenin 5G ağına Çin’in dahil olması konusunda uyarı yaptıkları yönünde haberler yer almıştı. Ayrıca ABD’li MoneyGram şirketinin Alibaba’ya ait Ant Financial tarafından satın alınması da hükümet tarafından engellenmişti.

Neticede; WeChat’e getirilen engel analistler tarafından Avustralya’nın ABD yanında yer almasının bir işareti olarak yorumlandı. Ancak WeChat’in savunma departmanı tarafından kullanılmayacak olmasının Avustralya’nın Çin’le ilişkisini keseceği anlamına gelmediği de söylendi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum