Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya, Çin ile Olan Ticaret Anlaşmazlıklarını Çözmek İstiyor

Avustralya Ticaret Bakanı Don Farrell, iki ülke arasındaki görüşmelerde başka seçeneklerin ortaya çıkabileceğini söyledi.
Avustralya, Çin ile Olan Ticaret Anlaşmazlıklarını Çözmek İstiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya Ticaret Bakanı Don Farell, Çin’e bir zeytin dalı uzatarak, iki ülke arasındaki görüşmelerde ticaret anlaşmazlıklarını çözmek için bir uzlaşma durumu veya alternatif bir yol ortaya çıkabileceğini söyledi.

Don Farrell, Avustralya’nın Çin ile olan ilişkilerinde, dışişleri bakanı Penny Wong’un mevkidaşşı ile görüşmeyi planladığını ve Çin’in bir ticaret anlaşmazlığının çözümüne dair olumlu yaklaşımından bahsetti.

Haziran ayında Singapur’da Çin’in savunma bakanıyla görüşen Avustralya Başbakan yardımcısı Richard Marles iletişimin yeniden başlamasını sağladı.

Farrell, meslektaşı Wang Wentao ile görüşmek istedi, ancak her ikisi de Haziran ayında Dünya Ticaret Örgütü toplantısına katılması nedeniyle bunu yapamadı. Ancak taraflar tekrar görüşmek üzere sözleşmişti.

Taraflar Anlaşmaya Ilımlı Yaklaşıyor

Avustralya şu anda çeşitli ürünlerin ticareti konusunda Çin ile yaptırımların gölgesi altında. Wong, Çin hükümetinin haksız ticareti engellemek için her fırsatı değerlendireceğine söz verdi.

GCM Yatırım Banner

Farrell, Çin’in diğer temyiz süreçlerine izin vermeyi kabul eden taraflardan biri olduğunu, yani Avustralya’nın iddialarının ilk etapta başarısız olması durumunda tahkime gidebileceğini belirtti.

Avustralya’nın Çin ile felsefi farklılıkları olduğunu belirten Farell, Aukus anlaşmasının başka bir gerilim noktası olduğunu, ancak her iki ülkenin de ticaret ilişkisini eski haline döndürmeye çalışmakla ilgilendiğini söyledi.

Endonezya’da bu hafta içerisinde yapılacak olan G20 toplantısında ikilinin yakında buluşup buluşamayacağı sorusunu yanıtlayan Farell, “Tam olarak bilmiyorum ama bunun cevabı evet gibi görünüyor. Olumlu işaretler olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Farrell, Avustralya’nın Avrupa Birliği ile yaptığı görüşmelerin ardından, tarımsal pazarlara erişim kuralları konusunda sıkı noktalara rağmen çoğu insanın beklediğinden daha erken bir serbest ticaret anlaşması yapılabileceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın