Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Avustralya’nın Aralık İşsizliği 30 Bin Kişinin Daha İş Bulmasıyla %6,6’ya Düştü

Avustralya’da Aralık ayında 50.000 kişinin çalışmaya başlamasıyla işsizlik yüzde 6,6’ya geriledi. Detaylar aşağıda;
Avustralya’nın Aralık İşsizliği 30 Bin Kişinin Daha İş Bulmasıyla %6,6’ya Düştü

Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) tarafından açıklanan verilere göre ülkedeki işsizlik oranı Aralık’ta bir önceki ayki yüzde 6,8’den yüzde 6,6 düştü. Piyasa beklentileri ise yüzde 6,7’nin altındaydı. İşsizliğin düşmesi, COVID-19 salgınının ardından 30.000 daha fazla Avustralyalının iş bulmasına bağlı gerçekleşti.

Avustralya İstatistik Bürosu’ndan (ABS) gelen yeni veriler, Aralık 2020’de ülkede istihdam edilen kişi sayısının Mayıs ayına göre 784.000’den fazla olduğunu gösterdi. Çarpıcı toparlanmaya rağmen COVID-19’daki toplu işten çıkarmalar nedeniyle istihdam edilen toplam insan sayısı yıllık bazda azaldı.

Çalışma istatistikleri başkanı Bjorn Jarvis, istihdamın yılı Mart ayının yüzde 0,7 altında tamamladığını dile getirdi.
Avustralya İşsizlik Aralık
Kaynak: ABS

Buna göre istihdam, Mart ayından Mayıs ayına kadar olan düşüşün yüzde 90’ını geri kazanmasına rağmen, yarı zamanlı istihdamdaki toparlanma, tam zamanlı istihdamı geride bıraktı.

Yarı zamanlı istihdam Mart ayından daha yüksekken, tam zamanlı istihdam Mart ayının yüzde 1,3 altında gerçekleşti. Çalışılan saatlerdeki toparlanma, istihdamdaki toparlanmadan daha yavaş oldu. En kötü durumda, Avustralya’nın işsizlik seviyesi Temmuz ayında yüzde 7,5’e ulaştı.

İşveren ve çalışan arasındaki resmi bağlantıyı koruyan JobKeeper gibi hükümetin ekonomik yaşam hatları olmadan bu rakamın kolayca yüzde 20’ye ulaşabileceği tahmin ediliyor.
Avustralya İstihdam Aralık
Kaynak: ABS

Avustralya’nın genç işsizlik oranı Aralık ayında 1,7 puan düşüşle yüzde 13,9’a geriledi ancak gençlerin katılım oranı da yüzde 68,6’ya düştü. Avustralyalıların Aralık ayında aylık çalışma saatleri 2 milyon saat artarak 1,7 milyar saate çıktı.

Bu, yıllık bazda yüzde 1,5 düştü, ancak Kasım 2020’den itibaren yükseldi.

Jarvis, katılım oranındaki artışın, işgücünde Aralık ayında yaklaşık 20.000 kişilik net artışı yansıttığını belirterek şöyle dedi: “İş gücünde Mart ayına göre 108.000 daha fazla insan, 196.000 daha fazla işsiz ve 88.000 daha az çalışan insan vardı.” Son verilere göre Avustralya’nın toplam vaka yükü 28 bin 750’ye ölüm bilançosu 909’a ulaştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum