Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’nın Kripto Düzenleyicisi Personel Bulma Endişesi Taşıyor

AB’nin bankacılık düzenleyicisi, yasal çerçeveyi uygulama konusunda nitelikli personel bulamamaktan endişe ediyor.
Avrupa’nın Kripto Düzenleyicisi Personel Bulma Endişesi Taşıyor
HABER GİRİŞ

Kripto paraların kullanım alanı her geçen gün yaygınlaşırken, düzenleyicilerin odağı da buraya çevriliyor. Bu durum bazı endişeleri de beraberinde getiriyor.

Avrupa Birliği’nin bankacılık düzenleyicisi, 2025 yılına kadar yürürlüğe girmesi beklenen yeni kripto kurallarını nasıl uygulayacağı konusunda endişeli.

Avrupa Bankacılık Otoritesi Başkanı José Manuel Campa, ajansın henüz dijital varlıkları denetleme kapasitesine sahip olmadığını söyledi. Campa başlıca endişelerinin kripto yeteneklerine yüksek talep olduğu için gereken uzman personeli işe almak ve elde tutmak olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği yakın zamanda, sabit paralara yoğun bir şekilde odaklanan ve 27 üye ülkenin tamamında uygulanacak olan Kripto Varlıklar Piyasası (MiCA) mevzuatını onaylamıştı. Ayrıntıların yasalaşması için daha uzun bir yolculuk var ve bazı ayrıntıların ortaya çıkarılmasını gerektirecek daha fazla kural gelebilir.

Denetlemede Belirsizlik Hakim

Campa, üç yıl içinde kriptonun tahmin edemediği başka kullanımlara taşınmış ve dönüşmüş olabileceğini söyledi. EBA’nın yeni yetkilerini uygulama lojistiğini planlama konusunda endişeli olduğunu çünkü 2025 yılına kadar hangi kripto para birimlerini denetleyeceğini bilmediklerini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Campa tanımladıkları riskin düzgün bir şekilde yönetildiğinden emin olmakla ilgili endişe duyduklarını belirterek, “Yapmamız gerekeni yapmazsak sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağız” diye konuştu.

Finansal krizin ardından kurulan EBA, Avrupa bankalarının ekonomik sarsıntıları yönetmek için yeterli sermayeye sahip olmasını sağlamakla görevlendirildi. Kurum ödemeleri kolaylaştırmak için kullanılan kripto para birimlerini ve geleneksel varlıklarla bağlantılı varlıkları denetlemekle yükümlü.

G20 ülkelerinden hazine yetkilileri ve merkez bankalarından oluşan Finansal İstikrar Kurulu (FSB), bu yıl Ekim ayına kadar küresel bir kripto düzenleme çerçevesi açıklamayı planlıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.