Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’nın Devleri En Çetin Kış Mevsimine Hazırlanıyor

Rusya-Ukrayna savaşı başladığından beri yaptırımlara sessiz kalmayan Rusya enerji kozlarını kullanıyor. Kış geldikçe Avrupa’daki korkular artıyor.
Avrupa’nın Devleri En Çetin Kış Mevsimine Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Avrupa’daki ülkeler, kış mevsimi için gaz depolarını doldurmaya çalışsa da hükümetler, hane halkları ve işletmelerdeki endişe artıyor. Almanya, Körfez ülkelerine sıvılaştırılmış doğal gaz sözleşmelerini güvence altına almak için baskı yapıyor. Bazı ülkeler önlem almaya çalışırken bazıları da kısıtlayıcı tedbirler planlıyor.

Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından beri Avrupa ülkeleri Rusya’nın finansmanına zarar vermek ve Rusya’yı yıpratmak amacıyla yaptırımlar uyguluyor. Rusya ise bu yaptırımlara enerji hamlesiyle karşılık veriyor.

Berlin, Birleşik Arap Emirlikleri ile LNG sözleşmeleri yapmayı planlıyor. İspanya ve Fransa tarafından yapılan açıklamalara göre ise elektrik kesintileri yaşanmaması için acil durum planları istişare ediliyor.

Almanya’nın Ümidi Kışın Çok Soğuk Geçmemesi

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Almanya’daki tasarruflar sayesinde ve kış mevsiminin çok soğuk olmaması durumunda şanslarının olabileceklerini belirtti. Almanya Merkez Bankası, Alman ekonomisinin zaten daraldığını, gaz tüketiminin azaltılması veya karneye bağlanmasıyla kış aylarında durumun çok daha kötüleşebileceği açıklandı.

Kesintilerden önce Avrupa’nın gaz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan Rusya’nın tedarikindeki keskin düşüş, Avrupa’daki hükümetleri alternatif enerji kaynakları bulmak, tasarruf planları yapmak ve olası kesintilere hazırlıklı olmak zorunda bıraktı.

GCM Yatırım Banner

Rusya her defasında gaz tedarikinde meydana gelen sorunlara Avrupa’nın neden olduğunu söylüyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, enerji konusunda Almanya’nın 10 Ekim’den itibaren Fransa’dan gelen gaza güvenebileceğini söyledi. Ancak Fransa’nın enerji düzenleyicisi olan CRE, bu kış elektrik kesintileri olabileceğini fakat hane halkları için gaz kesintisinin söz konusu olmadığını belirtti.

Finlandiya elektrik perakendecisi Karhu Voima Oy, kıta genelinde yaşanan aksaklıklardan ve elektrik fiyatlarındaki keskin artıştan dolayı iflas başvurusunda bulunduklarını duyurdu.

Portekiz Çevre ve Enerji Bakanı Duarte Cordeiro, Portekiz’in enerji güvenliğini artırmak ve arzını çeşitlendirmek için çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Bakan, “Portekiz de tüm Avrupa gibi zor bir kışa hazırlanıyor.” dedi.

Analistler, Avrupa ülkelerinin enerji kaynağı konusundaki tercihlerinin kömür olacağını düşünüyor ve Avrupa’nın 2022’de kömür ithalatının çok yüksek seviyelerde olacağını tahmin ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.