Yatırım yapmaya başla!

Avrupalılar Fındık Üretiminde Türkiye’yi Geçmek İstiyor

ResponsAbility Investments, dünya fındık ihracatında lider olan Türkiye'nin tahtına göz koydu. Şirket en kaliteli fındıkları yetiştirmek için kolları sıvadı!
Avrupalılar Fındık Üretiminde Türkiye’yi Geçmek İstiyor

Türkiye’de yaklaşık 2 milyon kişi geçimini fındık işinden sağlıyor. Ülkemizde üretilen fındık, dünya ihracatının %75’i gibi çok büyük bir paya sahip. 400 bin ailenin üretim kısmında çalıştığı fındığın Türkiye’deki pazarı ise 6.85 milyar lira civarında. Hükümet 2009 yılından bu yana piyasadan elini çektiğinden, üretici de haliyle zor zamanlar yaşıyor.

Özellikle bölgedeki tarım arazilerinin fiyatlarının yüksek olması fındık fiyatlarının düşmesine neden oldu. Dünya ihracatında lider konumunda olan Türkiye fındık sektörü şimdi de başka bir can sıkıcı durumla karşı karşıya. Business HT’nin haberine göre, Avrupalı bir şirket en iyi fındığı üretmek için kolları sıvadı.

ResponsAbility Investments AG, dünyanın en yüksek dağlarının eteklerinde fındık ağacı yetiştirmeyi planlıyor.

Anlaşılan o ki, bu şekilde Nutella gibi şirketlerin dikkatini çekmeyi hedefleyen firma, fındık üretiminde dünya lideri olan Türkiye’nin önüne geçmek istiyor. Türkiye 2016 yılında dünyada üretilen 757.8 bin ton fındığın, 420 bin tonunu tek başına karşıladı. Bu üretimle birlikte en yakın rakibi olan İtalya’nın rakamlarını üçe katladı, yani arada çok ciddi bir fark var. Açık ara dünya birinci olduğumuz sektörün, dünya ihracatına baktığımızda %75’inin de Türkiye tarafından gerçekleştiğini görmekteyiz.

Zürih merkezli ResponsAbility Investments AG’nin CEO’su Rochus Mommartz, dünyanın sadece Türkiye’deki üretime bağımlı kalmak istemediklerini belirtti.

Rochus Mommartz, dünyanın en fakir bölgelerine yatırım yapan 3,3 milyar dolarlık bir fonu yönetiyor. Bu ülkelerde kimsenin tanımadığı, bilmediği şirketlere yatırım yapan Mommartz, aynı zamanda gelişen ülkede düzenleyici kurumlar ile hükümete yasal çerçeveler oluşturulmasında danışmanlık yapıyor.

Fakir ülkelere yaptığı yatırımlar için bir sosyal sorumluluk projesi olmadığını söyleyen Mommartz, bu yatırımlardan gelir elde etmek istediklerini söyledi.

Yönettiği fonun 100 ülkede, 550’den fazla yatırımı bulunuyor. Gelişen ülkelerdeki rekor faiz oranları nedeniyle getirilerin düştüğünü bu nedenle insanların borsa yatırım fonu gibi pasif yatırım araçlarına yöneldiğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum