Yatırım yapmaya başla!

Avrupalı Tüccarlara İsviçre Blue Chip Hisselerinde İşlem Yapmak Yasaklandı

İsviçre hisse senetlerinin, Avrupa borsalarında işlem görmesiyle ilgili eşdeğerlik statüsü belirlendi ve alım-satım yasağı getirdi.
Avrupalı Tüccarlara İsviçre Blue Chip Hisselerinde İşlem Yapmak Yasaklandı

İsviçreli düzenleyiciler, Avrupa Komisyonu’nun İsviçre Menkul Kıymetler Borsası’na verilmiş olan eşdeğerlik statüsünün geçmesine izin verildi. Bunun ardından İsviçre hisse senedi işlemlerine yasak koyuldu. Bugünden itibaren Nestle, Novartis ve UBS gibi İsviçre blue chip hisseleri, sadece Zürih Borsası’ndan alınabilecek.

Avrupalı tüccarların, İsviçre ile AB arasında yapılan anlaşmaların imzalanmasının ardından bugünden itibaren yüzlerce İsviçreli hissede işlem yapması yasaklandı.

Avrupalı yatırımcı ve tüccarlar, 2018 yılının Kasım ayında Federal Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan karşı teklif önerisine göre işlem yapabilecekler. Buna göre; belirlenen kurallara uymayan Avrupalı tüccarlar, finansal cezalar ile karşı karşıya kalacak ve hisse senedinin alım-satımı için üç yıla kadar olası hapis cezasına çarptırılacaklar.

Yasak, İsviçre ile blok arasında yapılan bir dizi siyasi düzenleme yüzünden Brüksel ve Bern arasında uzun bir soğukluğun ardından geldi. AB, birkaç yıl boyunca İsviçre’nin AB pazarına erişimini kaybetmeden göçmenlik gibi siyasi taahhütlerle işbirliği yapmasını sağlamak için bir dizi siyasi taahhüdü düzenleyen 120’den fazla ikili anlaşmayı tek bir anlaşmada birleştirmeye çalışmıştır.

Geçen hafta birkaç Avrupa borsası, İsviçre’nin denkliği iptal edildiğinde ve çıkmaz devam ettiğinde hisseleri yasaklayacaklarını söylemişti.

Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın yayımladığı bildiride, 250’den fazla İsviçreli hisse senedinde alım-satım işlemlerini durdurmaya zorlanacaklarını doğrulamıştır. Bugün ise Nestle, Novartis ve UBS gibi İsviçreli blue chip hisselerinin işlemlerinin sadece Zürih Borsası’nda yapılabileceği açıklandı.

İsviçreli tüccarlar yaşağı düşürürlerse, AB merkezli borsalara erişimini de kaybedebilirler. ING Ekonomisti Charlotte de Montpellier, İsviçre’nin borsa denkliği kaybının koruyucu tedbirlerle geniş ölçüde telafi edilebileceğini söyledi. Ancak anlaşmazlık iki taraf arasındaki ilişkide ve İsviçre’nin ekonomik performansında uzun vadeli izler bırakabileceğini söyledi.

Monpellier, “Uluslararası ticarete gelince, İsviçre dış ticaretinin üçte ikisini oluşturan Avrupa pazarına büyük ihtiyaç duyuyor. AB ise İsviçre pazarına hayati bir ihtiyaç duymuyor. Daha spesifik olarak, AB İsviçre’nin en büyük ekonomik ortağıdır. İsviçre ihracatının %53’ü AB’ye, %18’i Almanya’ya; İsviçre’nin ithalatının %71’i AB’den, %28’i Almanya’dan geliyor,” dedi.

İsviçre, GSYİH büyümesi büyük ölçüde dış ticarete bağlı olan küçük bir açık ekonomi olarak tanımlanmaktadır.

İhracat ve ithalatın değeri, İsviçre’nin yıllık GSYİH’inin %82’sini oluşturmakadır. Montpellier, bu nedenle ana ortağı olan AB ile ilişkilerin zorulması ve ticaretin daha da zorlaşmasının İsviçre ekonomisine son derece zarar verebileceğini belirtiyor. Montpellier, Brüksel ve Bern arasındaki ilişkilerin kademeli olarak aşınmasının yalnızca uluslararası ticareti etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda dış yatırımı da engelleyebileceğini söylüyor.

Montpellier aynı zamanda ticari faaliyetlerin yer değiştirmesine yol açabileceğini belirtiyor. Bunun ise federal politeknikler, üniversiteler, araştırma merkezleri ve şirketler için büyük bir endişe kaynağı olarak belirten araştırma programları için işbirliğini genişletebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum