Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Avrupalı Teknoloji Girişimleri için Yapılan Yatırımın %93’ü Erkeklere Gidiyor

Risk sermayesi şirketi Atomico tarafından yayınlanan yeni bir rapor, Avrupalı teknoloji girişimleri için yapılan yatırımın %93’ünün tamamı erkeklerden oluşan kurucu ekiplere gittiğini gösterdi.
Avrupalı Teknoloji Girişimleri için Yapılan Yatırımın %93’ü Erkeklere Gidiyor

Risk sermayesi şirketi Atomico tarafından yayınlanan yeni bir rapor, 2018 yılında Avrupa’daki teknoloji girişimlerine yatırılan paranın yüzde 93’ünün, tamamı erkeklerden oluşan kurucu takımlara sahip şirketlere gittiğini gösterdi. Veriler, Avrupa’nın teknoloji girişimleri manzarasında ciddi bir sorun olduğunu, neredeyse tüm yatırımın erkeklere yapıldığını aşikar etti.

Ayrıca rapor, son 5 yıldaki verilerde hiçbir ilerleme kaydedemeyen Avrupa’daki kadın girişimciler için çizilen tablonun umut vadetmediği gerçeğini ortaya serdi. Atomico’nun partneri ve araştırma başkanı olan Tom Wehmeier de raporla ilgili verdiği demeçte, Avrupa teknoloji ekosisteminin çeşitlilik ve içerme konusunda sorun yaşadığını belirtti.

Avrupa çapında 5000 kurucu, yatırımcı ve teknoloji sektörü çalışanını inceleyen rapor, kadın erkek ayrımcılığı etrafındaki gerçeklikle algı arasında bariz tutarsızlık olduğunu kaydetti.

Avrupalı Teknoloji Girişimleri için Yapılan Yatırımın %93’ü Erkek Kurucuların Takımlarına YapılıyorKatılımcıların yaklaşık yüzde 90’ı çeşitli bir takımın şirket performansını artıracağını söylerken, yanıt veren kadınların yarısı Avrupa teknoloji endüstrisinde çalışırken ayrımcılık yaşadığını anlattı. Londra merkezli pazar araştırması girişimi Streetbees kurucusu ve CEO’su Tuğçe Bulut da bugün konuyla ilgili verdiği demeçte, uygunsuz yorumlardan önemsemez davranışlara varana kadar çeşitli şekillerde ayrımcılık olaylarıyla karşılaştığını dile getirdi.

Bu noktada, teknoloji şirketlerinin son aylarda cinsiyet önyargıları ve ayrımcılık konusundaki başarısızlıkları nedeniyle artan bir inceleme altında oldukları hatırlatıldı.

Teknoloji Sektöründe Cinsiyet Ayrımcılığı Nitekim Kasım ayında dünyanın dört bir yanındaki binlerce Google çalışanı, şirketin cinsel suiistimali ele almasını protesto ederek grev yapmıştı. Bu hafta Helsinki’de yapılan bir teknoloji konferansında konuşan ABD merkezli online bilet platformu Eventbrite’ın ortak kurucusu ve CEO’su olan Julia Hartz da teknoloji endüstrisinin cinsiyet çeşitliliği sorununa çözüm olarak daha çok açık sözlü kadın rol model olması gerektiğini önermişti.

Eventbrite yönetim kurulu ve yönetici ekibinde yüzde 50’ye 50 cinsiyet çeşitliliği oranına sahip olarak diğerleri için örnek teşkil etmeye çalışıyordu. Tabii, bunun bir gecede gerçekleşmeyeceğini bildiğini ama bu dip dalgasını yalnızca yönetici ve yönetim kurulu pozisyonlarında değil aynı zamanda kurucular arasında da görmeye başladığını aktardı. Yine de 2018’de Avrupalı teknoloji girişimlerine yapılan toplam yatırımın yüzde 93’ünün tamamı erkek kuruculardan oluşan ekiplere gitmesi, bu alanda alınması gereken daha çok yolun olduğunu gözler önüne serdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum