Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupalı Otomobil Üreticileri Anlaşmasız Brexit’e Karşı Güçlerini Birleştirdiler

İngiltere'nin Brexit çıkmazında anlaşmasız bir ayrılık üzerine Avrupalı otomobil üreticilerinden yeniden bir uyarı geldi.
Avrupalı Otomobil Üreticileri Anlaşmasız Brexit’e Karşı Güçlerini Birleştirdiler
Yorum

Avrupa Birliği’nin otomobil üreticileri, yalnızca Birtanya’da dakikada 50 bin pound tutarında üretimin durmasıyla anlaşmasız ayrılık durumunda milyarlarca Euro zarar yaşanacağı için güçlerini birleştirdiler.

İngiltere’nin 31 Ekim’de AB’den ayrılması planlanıyor, ancak şirketler Başbakan Boris Johnson’ın İngiliz parlamentosunun üç kez reddettiği Geri Çekilme Anlaşması’na yönelik ilerleme eksikliğinden endişe duymaya başladılar.

Açıklamada Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği, Avrupa Otomotiv Tedarikçileri Birliği ve 17 ulusal grup dahil olmak üzere gruplar, anlaşmasız ayrılık durumunun, İngiltere de dahil olmak üzere Avrupa Birliği’nde 13,8 milyon kişiyi istihdam eden veya işgücünün yüzde 6,1’ini oluşturan bir sektör üzerindeki etkisine karşı uyarı yaptılar.

Açıklamada; İngiltere’nin AB’den bir anlaşma yapmadan ayrılması, ticaret koşullarında sismik bir kaymaya neden olacak ve milyarlarca Euro’nun tüketici tercihini ve Kanal’ın her iki tarafında da satın alınabilirliği etkilemekle tehdit edeceği belirtildi.

Otomobil üreticileri, “Engelsiz ticaretin sona ermesi, endüstrinin tam zamanında faaliyet gösteren modelinde zararlı aksamalara neden olabilir; yalnızca İngiltere’de bir dakikalık üretim durması 54.700 Euro tutarındadır,” ifadelerine yer verdiler.

Her iki taraf, Dünya Ticaret Örgütü ticaret kurallarına, düzensiz bir Brexit’in muhtemel sonucuna geri dönerse gruplar gerekli tarifelerin AB-İngiltere otomobil ticaret faturasına 5,7 milyar Euro ekleyeceği konusunda uyardılar.

Avrupa otomobil endüstrisi, AB’nin gümrük birliği içerisinde neredeyse sınırsız bir ortamda sıfır tarifeli bir gümrük etkinliğine dayanan, yoğun şekilde entegre olan sınır ötesi tedarik zincirlerine sahipler.

Neredeyse tamamen yabancı sermayeli olan İngiltere’nin otomobil endüstrisi; Alman, Fransız ve Japon otomobil üreticilerine ait fabrikaların egemen olduğu için olağanüstü derecede savunmasız bir durumda.

Corbyn Brexit Konusunda Parti Üyeleriyle Karşı Karşıya

Corbyn Brexit Konusunda Parti Üyeleriyle Karşı Karşıyaİngiltere’nin muhalefet İşçi Partisi, Brexit stratejisine Pazartesi günü karar verecek ve oy veren lider Jeremy Corbyn, AB’de kalmaya devam edip etmeyeceği konusunda parti üyeleri ile karşı karşıya kaldı.

Brighton’da düzenlenen yıllık konferansta yapılan oylama, parti yetkililerinin İşçi Partisi’ni beklerken bir hükümet olarak sunma girişimlerini gölgede bırakan Brexit’e karşı son bir meydan okuma olarak görüldü.

Başbakan Boris Johnson, İngiltere’nin AB’yi 31 Ekim’de terk edeceği konusunda ısrar ediyor. İşçi Partisi ise iktidardaki Muhafazakarlar gibi Brexit ile ilgili stratejiyi kabul etmek için mücadele ediyor.

Solcu Corbyn, parti üyelerinden ve hatta bazı üst düzey ekibinden bile AB’de kalıp kalmama konusunda büyük bir baskı altında. İki seçenek arasında kalan Corbyn, partisinin önce bir seçim kazanmaya çalışması, Brexit anlaşmasını yeniden müzakere etmesi ve ardından partinin ikinci bir referandumdaki duruşuna karar vermesi gerekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu