Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Avrupalı Havayollarının Patronları Yeni Vergiye “Zaten Ödüyoruz” Diyerek Karşı Çıktı

Fransa, ulusal ve uluslararası uçak yolculuğu için yeni bir vergi isterken Ryanair CEO’su, havayollarının halihazırda karbon emisyonları için ceza vergileri ödediğini söyledi.

Avrupa’nın en büyük havayollarının patronları, firmalarının hava yolculuğu için adil bir vergi payı ödemediği fikrine karşı çıkıyor. Fransa Ulaştırma Bakanlığı, Çarşamba günü ülke içinde iniş veya kalkışı içeren yurt içi ve yurt dışı hava yolculukları için yeni bir vergi açıklamış, duyurunun ardından Avrupalı taşıyıcıların hisselerinde düşüş yaşanmıştı.

Fransa Ulaştırma Bakanı Elisabeth Borne, ilgili açıklamasında 2020’de uygulamaya konacak vergiden 180 milyon euro elde etmeyi beklediklerini söylemişti. Ayrıca Fransız hükümetinin, havayollarına karşı daha sert adımlar atması için AB’ye baskı yaptığı ve Hollanda’nın da yakında kendi tedbirlerini açıklayacağı biliniyordu.

Çarşamba günü düzenlenen basın toplantısında konuşan Ryanair CEO’su, havayollarının çabaları etrafında önyargı ve yanlış bilgilendirme içeren bir kampanya olduğunu söyledi.

Ryanair CEO’su Vergi Kararı karşı Ocak 2016’da oluşturulan Avrupa havayollarının ticaret birliği Avrupa Havayolları’nın başkanı rolüyle konuşan Michael O’Leary; “müşterilerimiz adına ödeme yapıyoruz” dedi. Gemiciliğin küresel CO2 emisyonlarının iki katından fazlasını oluşturduğunu dile getiren Ryanair lideri, uçak operatörlerine haksız yere çamur atıldığını vurguladı.

“Hiç kimse feribotları ya da gemileri vergilendirelim diyen makaleler yayınlamaz, her zaman ‘uçaklara vergi uygulayalım’ olur” diyerek karara karşı çıktığını gösterdi.

Willie Walsh Gemicilik Sektörü Kimse Vergilendirmiyor Yeni vergilerin serbest dolaşıma ve çevresel Avrupa ekonomilerine zarar verdiği için geriletici olduğunu savunan Michael O’Leary, açıklamalarıyla dikkat çekti. Aynı basın toplantısında konuşan bir diğer isim ise British Airways’in sahibi International Airlines Group’un CEO’su Willie Walsh oldu.

Avrupa hava sahasının kırık doğasını karbon emisyonlarını azaltabilecek kilit bir alan olarak ele alan Walsh, bloğun hava trafik kontrol sistemine bir revizyon yapılması için çağrıda bulundu. “Bunu yarın yapabiliriz, ancak politikacılar 18 yılı aşkın bir süredir bu konuyu tartışıyorlar. Şimdi hareket zamanı” diyen Walsh, entegre bir Avrupa hava trafik kontrol sisteminin daha hızlı yolculuklar sağlayacağını ve her yıl göklerden 18 milyon tona kadar C02 emisyonunun azaltılabileceğini dile getirdi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle