Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’dan Karamsar Açıklama: Ekonomi Çökebilir

Avrupa ülkelerinden fırlayan enerji maliyetleriyle ilgili karamsar açıklamalar gelmeye devam ediyor. Başbakan, ülkenin ekonomisinin çökebileceğini duyurdu.
Avrupa’dan Karamsar Açıklama: Ekonomi Çökebilir
HABER GİRİŞ

Avrupa ülkeleri Rusya-Ukrayna savaşı başladığından beri büyük enerji sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Art arda gelen açıklamalar, riskler ve destek talepleri devam ediyor. Rusya’ya uygulanan yaptırımlara karşılık olarak Rusya’nın enerji hamlesiyle karşılık vermesi Avrupa ülkelerini zorlamaya devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) üyesi Slovakya’da Başbakan Eduard Heger’den durumun ciddiyetini gösteren açıklamalar geldi.

Heger, artan enerji maliyetlerinden dolayı ülkesinin ekonomik çöküş riskiyle karşı karşıya olduğunu duyurdu. Financial Times’ın verdiği bilgilere göre bu açıklama şimdiye kadar AB üyesi ülkelerden gelen en karamsar açıklama.

Başbakan Heger, AB’den ekonomik destek almamaları durumunda hızla artan enerji fiyatlarının Slovakya ekonomisini öldüreceğini belirtti. Brüksel’den yardım gelmezse ülkenin elektrik şirketlerini kamulaştırmak zorunda kalabileceklerini vurguladı.

Bu yılın başında 100 euroya sattığı elektriği şu anda 500 euroya aldıklarını söyledi. Avrupa Komisyonu’nun enerji şirketlerine yönelik 140 milyar euroluk ek vergi planının Slovakya’da işe yaramayacağını aktardı. AB’nin ek vergi gelirini ülkelere göre dağıtması gerektiğini ifade etti.

Brüksel’den 5 milyar euroluk bölgesel kalkınma fonu talep eden Heger, bunu enerji faturalarını düşürebilmek için kullanacaklarını, aksi takdirde Slovak şirketlerin batacağını kaydetti. Bunların ardından tüm ekonominin çökebileceğini bildirdi ve hemen harekete geçilmesi için çağrı yaptı.

GCM Yatırım Banner

Slovakya’da toplam elektrik tüketiminde ortalama yüzde 10’luk dilime sahip olan alüminyum şirketi Slovalco, fırlayan enerji maliyetlerinden dolayı üretimi durdurmuştu. Slovakya’da Ağustos ayında yüzde 13,7 olan enflasyonun ise önümüzdeki süreçlerde daha da artması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın