Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa’da Saatlik Ücretler ve Maaşlar Yüzde 4’ün Üzerinde Arttı

Avrupa Birliği'nde saatlik ücret ve maaşlar, 2022'de yüzde 4'ün üzerinde arttı. Euro Bölgesi'nde en yüksek artış ise yıllık yüzde 13'ü aştı...
Avrupa’da Saatlik Ücretler ve Maaşlar Yüzde 4’ün Üzerinde Arttı
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), 2022 yılına ilişkin saatlik ücret ve maaşları açıkladı. 2022’de tüm ekonomideki ortalama saatlik ücret ve maaşların Avrupa Birliği’nde (AB), 22,9 euro ve Euro Bölgesi’nde 25,5 euro olduğu tahmin ediliyor.

2021 ile karşılaştırıldığında AB’de yüzde 4,4, Euro Bölgesi’nde ise yüzde 4 arttı. Euro Bölgesi’nde, tüm üyeler arasında saatlik ücretler ve maaşlar arttı.

En az artış yüzde 2,3 ile İtalya, Malta ve Finlandiya’da oldu.

En çok artış yüzde 13,4 ile Litvanya’da olurken onu Estonya yüzde 8,8 ve Hırvatistan’da yüzde 8,7 artış izledi. Euro Bölgesi dışındaki AB ülkeleri için ulusal para birimi cinsinden ifade edilen saatlik ücret ve maaşlar da tüm ülkelerde arttı.

En az Danimarka (yüzde 2,2) ve İsveç’te (yüzde 3,0) ve en çok Macaristan (yüzde 16,4), Bulgaristan (yüzde 15,5), Romanya (yüzde 12,3) ve Polonya’da (yüzde 11,7) arttı.

Ekonomik faaliyete göre dağılıma bakıldığında 2022’de 2021 ile karşılaştırıldığında, Euro Bölgesi’ndeki saatlik ücretler ve maaşlar (esas olarak) iş dışı ekonomide yüzde 2,9 ve iş ekonomisinde yüzde 4,4 arttı. Sanayide yüzde 3,9, inşaatta yüzde 4,9 ve hizmetlerde yüzde 4,5 artış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu