Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’da Otomobil Ruhsatları Nisan’da Zayıfladı

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği tarafından açıklanan verilere göre Avrupa’nın en büyük ülkelerinde otomobil ruhsatları Nisan’da önceki aya göre düşüş gösterdi.
Avrupa’da Otomobil Ruhsatları Nisan’da Zayıfladı
HABER GİRİŞ

Haftanın üçüncü işlem gününde Avrupa tarafında otomobil ruhsatları verilerini takip ediyoruz. İngiltere, İtalya, Almanya ve Fransa Nisan ayında gerçekleşen otomobil ruhsatları rakamlarını açıkladı. Yeni ruhsat sayısındaki artış tüketimin de arttığı anlamına gelirken, enflasyonu etkileyen unsurlar arasında yer alması sebebiyle yakından izleniyor.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) verilerine göre Avrupa Birliği’nde (AB) otomobil pazarı Nisan 2023’te yüzde 17,2 arttı. Yıllık iyileşmeye rağmen satışlar, 2019’un aynı dönemine göre yüzde 22,8 düşüş gösterdi.

İngiltere’de otomobil ruhsatları yıllık bazda yüzde 11,6 oranında artarken, aylık bazda yüzde 53,8 oranında düşüş gösterdi. Mart ayında yüzde 287’ye yakın artış olmuştu.

Aynı durum İtalya’da da yaşandı. 2022’nin Nisan ayına göre yüzde 29,3 artan otomobil ruhsatları, bir önceki aya kıyasla yüzde 25,2 zayıfladı. Mart’ta yüzde 29,1’lik artış gerçekleşmişti.

Fransa’da Mart’ta yüzde 44,7 olan aylık artış oranı, Nisan’da yüzde 27,5 düşüş olarak gerçekleşti. Yıllık değişime bakıldığında yüzde 21,9’luk artış olduğu görülüyor.

GCM Yatırım Banner

Son olarak Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’ya bakıldığında burada da aylık düşüş, yıllık artış gerçekleşti. Almanya’da otomobil ruhsatları Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 27,9 azalırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,6 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın