Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa’da İmalat Sektöründeki Bozulma Temmuz’da da Sürdü

Bugün açıklanan verilere göre imalat PMI Avrupa’nın genelinde kötümserliğini korudu. Tedarik zincirindeki aksaklıklara dikkat çekildi. İşte detaylar...
Avrupa’da İmalat Sektöründeki Bozulma Temmuz’da da Sürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasalarda imalat satın alma yöneticileri endeksleri (PMI) takip ediliyor. Bu sabah açıklanan verilere göre Türkiye’de Temmuz ayında 46,9’a gerileyen imalat PMI, son beş aydır art arda 50,0 eşik değerinin altına kalmaya devam ediyor.

Avrupa’da da tablo genel olarak karamsar. Euro Bölgesi’nde ön okumaların hafif üzerinde gelse de bir önceki aya göre düşüş yaşandı. Her ay açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde imalat PMI, Temmuz’da 52,1’den 49,8’e geriledi.

Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’da Düşüş Var!

S&P Global tarafından açıklanan verilere göre İtalya’da Haziran ayında 50,9 değerinde gerçekleşen imalat PMI, Temmuz’da 48,5’e geriledi. Açıklanan bu değer piyasanın beklentisinin altında kalırken, Covid-19 tedbirlerinin en sıkı olduğu zamanlardan bu yana en keskin düşüşünü kaydetti.

50,00 eşik değerin altında kalan endeks, 2020 yılının Haziran ayından bu yana en zayıf değerini kaydetti.

S&P Global Market ekonomisti Lewis Cooper, İtalya’nın imalat sektörünün çok fazla zorlukla karşı karşıya kaldığını, fabrika üretimi ve yeni siparişlerin son iki yılın en sert düşüşünü gösterdiğini söyledi.

Fransa’da imalat PMI, ön tahminlerin de altında kaldı Haziran’daki 51,4 değerinden keskin bir düşüş göstererek, Temmuz’da 49,5’e indi. Söz konusu düşüş hem üretim hem yeni siparişlerdeki azalmadan kaynaklandı.

İspanya’daki duruma bakıldığında burada da okların aşağıyı işaret ettiğini görüyoruz. İspanya’da imalat sektörü göstergesi olan PMI, son bir buçuk yıldır ilk kez eşik değerin altına inerek, daralma bölgesine geçti. Haziran’da 52,6 olan değer, Temmuz’da 48,7’ye geriledi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da Haziran’da 52,0 değerinde kaydedilen imalat PMI, Temmuz’da 49,2 olan ön tahminleri aşarak 49,3 seviyesinde gerçekleşti.

Enflasyonın tüm dünyada rekor seviyelere çıkmasının, artan enerji maliyetlerinin ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle oluşan tedarik sıkıntılarının imalat sektöründe kötümserliğe ve bozulmaya yol açtığının altı çizildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu