Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’da Gıda Endüstrisi CO2 Nedeniyle Büyük Baskı Altında!

Avrupa'nın bazı bölgelerindeki gıda endüstrisi özellikle CO2'nin azalması nedeniyle ciddi bir baskı altına girmiş durumda. Detaylar haberde;
Avrupa’da Gıda Endüstrisi CO2 Nedeniyle Büyük Baskı Altında!
HABER GİRİŞ

Dev üreticilerin artan enerji maliyetlerine tepki olarak üretimi kesmesinin ardından, gaz karbondioksit (CO2) sıkıntısı bazı Avrupa ülkelerinde gıda sektörü üzerinde önemli derecede baskı oluşturmaya başladı.

CO2’nin gıda sektöründe koruyucu gaz, dondurucu sıvı ve özütleme çözgeni gibi birçok amaçla kullanıldığı biliniyor.

CO2 Gıda Endüstrisi için Büyük Öneme Sahip

Koruyucu gaz olarak kullanılan CO2, ambalajlama sürecinde mikroorganizma ve solunum gelişmesini yavaşlatarak gıdanın raf ömrünü uzun hale getirirken; dondurucu sıvı görevinde ise üzerine püskürtüldüğü gıdayı buharlaşırken soğutmayı başarır.

Bu ihtiyaç doğrultusunda kimyasal üreticilerin, gıda endüstrisinin çeşitli bölümlerinde kontrollü şekilde kullanılan bir yan ürün olan CO2 üretimine ağırlık verdikleri biliniyor. Ancak büyük çaplı üreticilerin üretimi kesmesinin ardından bazı ülkelerde kıtlık yaşanmaya başladı.

İngiltere ve İtalya Sıkıntı Yaşayan Başlıca Ülkeler Arasında

İngiltere’nin yiyecek ve içecek endüstrisi konuyla ilgili acil durum planları hazırlanması için bir süredir hükümet yetkililerine çağrıda bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Ülkedeki ana yerel tedarikçi olan CF Fertilizers UK’nin, kuzeydoğu İngiltere’deki Billingham tesisinde amonyak üretimini geçici olarak durdurmaya karar vermesi nedeniyle karbondioksit tedarikini sağlamak için yeni yollar aranıyor.

İtalya’da Temmuz ayında, kimya şirketleri artan gaz fiyatlarını neden gösterip üretimi kısarken, tedarikçiler gerekli hacimleri sağlamakta zorluk çekiyor.

İtalyan içecek şirketleri bu duruma bağlı olarak karbondioksit tedariğiyle ilgili ortaya çıkan sorunlar nedeniyle üretim kesintileri yapmak durumunda kaldı.

Polonya da Durumdan Olumsuz Etkileniyor

Danimarka menşeli bira fabrikası Carlsberg’in Polonya’daki yan kuruluşu ise karbondioksit teslimatı eksikliği nedeniyle bira üretimini kısıtlayabileceğini ya da tamamen durdurabileceğini bildirdi.

Polonya Gıda Endüstrisi Federasyonu Genel Sekreteri Andrzej Gantner, teslimatın durdurulmasının ülkenin gıda güvenliği için de bir tehlike oluşturduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın