Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’da Bankalar Karanlığa Gömüldü

Avrupa’da enerji krizinden etkilenen en kilit sektörlerden biri de bankacılık sektörü oldu. Bankalar elektrik kesintilerine hazırlanıyor. İşte detaylar,
Avrupa’da Bankalar Karanlığa Gömüldü
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Avrupa’nın en büyük bankalarından bazıları, ekonomik sistemi doğrudan tehdit eden potansiyel elektrik kesintilerine ve enerji karnelerine hazırlanıyor. Rusya, Avrupa’ya gaz tedarikini kısıtlarken bankalar, elektrik kesintileriyle nasıl başa çıkabilecekleri ile ilgili stresli durumda. ATM ve banka işlemlerinin aksamaması için jeneratörler hazırlanıyor ve alternatif enerji kaynakları değerlendiriliyor.

Zaten kırılgan durumla olan Avrupa ekonomisi için bankalarda meydana gelebilecek bir kesinti, büyük sorunlar doğurabilir. Bankacılık sektörü Kovid-19 ile birlikte çalışma alışkanlıklarını değiştirmişti. Şimdi de elektrik kesintileri ve karneler de farklı bir zorluğa işaret ediyor.

Londra’daki yetkililere elektrik kesintileri konusunda danışmanlık yapan Profesör Gianluca Pescaroli, asıl endişesinin ATM’lerdeki sorunların toplum üzerinde yaratacağı etki olduğunu belirtti. Bankacılık sistemlerinin internet ve elektriğe bağımlı olduğunun altını çizdi.

Avrupa merkezlerinde binlerce kişiyi istihdam eden JPMorgan’ın elektrik kesintisi tatbikatları yaptığı belirtildi. Bazı bankaların elektrik kesintisine karşı sistemleri gün boyunca çalışır halde tutabilmek için dizel jeneratörlere geçebileceği aktarıldı.

Fransız ve İtalyan borsalarını yöneten Euronext gibi bankalar, yedek jeneratörlerini hazırladıklarını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Deutsche Bank, Almanya’daki 1400 binasında tasarruf sağlamak için bazı önlemler aldığını duyurdu. Tuvaletlerdeki sıcak suyu kapattıklarını, işyeri sıcaklıklarını düşürdüklerini, tüm iç mekan aydınlatmasını ve dış mekan reklam panolarını kapattıklarını belirtti.

Uzmanlar, bankaların uzun süreli elektrik kesintilerine hazırlıklı olmalarını, düzenlemeler yapılması gerektiğini vurguluyor.

BNP Paribas, birçok ülkede toplam 2,750 şube, ofis ve veri merkezinde güç tüketimiyle ilgili kararlar aldıklarını kaydetti.

Bankacıların yanında sigorta şirketleri de enerji kullanımlarını büyük ölçüde azalttıklarını duyurdu. Bankacılar, işler çok daha kötüye giderse sert adımlar atılabileceğini, personellerin durumu fark edeceğini ancak müşterilerin anlamamasını umuyor.

Bilgilere göre bazı bankalar, enerji durumunun daha da kötüleşmesi halinde binaların yalnızca belirli katlarını aydınlatmayı planlıyor ve spor salonu gibi belirli hizmetleri kapatmayı düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.